Haber:Fuat BAYRAMOĞLU

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Halk Sağlığı Hemşireliği Bölümü 3. sınıf öğrencileri, 26 Nisan 2024 Cuma günü İzzet Baysal Caddesi Valilik önünde İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı ve Bolu Belediyesi ile işbirliği yaparak bir stant kurdular. Stantta, "24-30 Nisan Dünya Aşı Haftası" ve "Tütünün Pasif Etkilenimini Önleme" konularında farkındalık çalışması gerçekleştirildi.

Stantta halka aşıların önemi, aşılama programları, tütünün insan sağlığına zararları ve pasif etkilenmenin riskleri hakkında bilgi verildi. Ayrıca, aşı ile ilgili broşürler ve tütünün zararlarını gösteren görseller dağıtıldı.

Hemşirelik öğrencileri, aşılama programlarının önemi, aşıların faydaları ve tütünün insan sağlığına olan zararları hakkında bilgilendirme yaptılar. Ayrıca tütünün sadece içen kişiye değil, çevresindekilere de zarar verdiği vurgulanarak, sigara dumanından uzak durulması gerektiği konusunda uyarılar yapıldı. Stantta tütünün insan sağlığına olan zararları ve ikinci el tütün dumanının riskleri hakkında detaylı bilgi verildi. İkinci el tütün dumanı, yanan sigaradan çıkan ve sigara içmeyen kişiler tarafından solunan duman olarak tanımlanır. Bu duman, sigara içen kişinin doğrudan soluduğu dumandan daha fazla miktarda kanserojen madde içerir ve kalp hastalığı, inme, akciğer kanseri ve solunum yolu hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Hemşirelik öğrencileri, sigara içmeyen vatandaşları temiz hava soluma haklarını korumaya ve sigara içenleri de bu hakka saygı duymaya ve başkalarını tütün dumanına maruz bırakmamaya dikkat etmeye davet ettiler. Bu sayede, toplumda daha sağlıklı bir ortam oluşacağına inandıklarını ifade ettiler.

Etkinliğe katılan vatandaşlar, hemşirelik öğrencilerinin bu anlamlı çalışmasından dolayı memnuniyetlerini dile getirdiler.

Kurumlar Sağlıklı Bir Toplum İçin Bir Araya Geldi

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Makbule Tokur Kesgin, Dr. Öğr. Üyesi Songül Çağlar ve Öğr. Gör. Dr. Seher Zengin'in danışmanlığında etkinliği planlayan hemşirelik öğrencileri Canan Özdemir, Berfin Gündoğdu, Hilal Yalçın, Zahra Salimi, Mustafa Yıldız, İsa Eraslan, Zülal Gülten Çeşme, Çağatay Gallenkuş, Mehmet Ali Kızıldağ, Esma Altunay, Elif Çeri stantlarda vatandaşları bilgilendirdiler. Etkinlikte  İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hazırlanan broşürler de vatandaşlara dağıtılarak tütün ve aşılama ile ilgili daha detaylı bilgi alma imkanı sunuldu.

Sinop'ta bir evde çıkan yangında anne ve oğlu yaralandı Sinop'ta bir evde çıkan yangında anne ve oğlu yaralandı

Etkinliğe Bolu İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Büşra Deligöz, İl Tütün Koordinatörü Neşet Yaşlı,  Bulaşıcı Hastalıklar Birim Sorumlusu Dr. Harun Öztürk, İl Tütün Birimi Sağlık Memuru Ayhan Türkcan,  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Makbule Tokur Kesgin, Refika Baysal Toplum Sağlığı Merkezi’nden Hemşire Behiye Zorlubaş ve Hemşire Merve Balcı katıldı.
Ayrıca standı Bolu Takip Gazetesi köşe yazarı Fuat Bayramoğlu ziyaret etti.