HABER: Gülsevim AYDIN

Bolu’da buğdayın atası olarak bilinen ve protein, amino asit, mineral, karoten miktarı ve besin değeri açısından son derece zengin bir ürün olan, ayrıca ekmeklik buğdaya göre daha fazla çinko, demir, bakır, selenyum ve protein içeren Iza buğdayında hasat heyecanı yaşanıyor.

Rekor devam ediyor! Otomotiv satışları eylülde yüzde 55,9 arttı Rekor devam ediyor! Otomotiv satışları eylülde yüzde 55,9 arttı

17 sözleşmeli üretici hasat heyecanı yaşıyor

Iza buğdayının yaygınlaştırılması amacıyla Bolu Belediyesi tarafından 650 dönüm tarlaya ektirilen Iza buğdayının hasat dönemi geldi. 15 dönümü belediye kooperatifi bünyesinde, 635 dönümü de belediyenin 17 sözleşmeli üreticisine ait olan 650 dönüm tarlada ekili Iza buğdayı, biçerdöverlerle hasat ediliyor.

Tohumlar Bolu çiftçisi ile paylaşılıyor

Hasadı yapılan Iza buğdayının bir kısmını Bolu Belediyesi tarafından tohum olarak Bolu çiftçisi ile paylaşacak. Kalan diğer kısmı ise taş değirmende öğütüldükten sonra un, bulgur, ekşi mayalı ekmek, kurabiye ve helva olarak Köroğlu Kooperatifi satış ofislerinden veya www.boludangelsin.com adresinden uygun fiyatlarla tüketicilerle buluşturuyor.