İlk iki turda hiçbir adayın salt çoğunluğu sağlayamaması üzerine üçüncü turda sonuçlanan genel başkanlık seçiminde Dervişoğlu, 611 delegenin oyuyla ipi göğüsleyen taraf olurken, karşısında yarışan Koray Aydın 548 oyda kaldı.

31 Mart yerel seçimlerine "hür ve müstakil girme" kararı alan ve umduğu sonucu alamayan İYİ Parti, tarihi kurultaylarından birini gerçekleştirdi.

ATO Congressium'da düzenlenen 5. Olağanüstü Kurultay'da seçim yenilgisinin sorumluluğunu alarak genel başkanlığı bırakma kararı alan Meral Akşener, duygusal bir konuşmayla partililere veda etti.Kurultay’da genel başkanlık için Meclis Grup Başkanı Koray Aydın, Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, eski Genel Başkan Yardımcısı Tolga Akalın ile son anda yeterli imzayı tamamlayabilen parti kurucularından Günay Kodaz yarıştı.Kurultay'a giden süreçte Dervişoğlu'nun Akşener ve ekibinin desteğini alacağı, Aydın'ın teşkilatlarda güçlü olduğu, Akalın'ın ise gençlerden oy alma potansiyelinin yüksek olduğu yorumu yapılıyordu.

Ancak çok hızla kurultay yapılması nedeniyle hiçbir adayın delegelerin ve partililerin içine sinmediği yorumları da yapılıyordu. Bu durum kurultaydaki genel başkanlık yarışına da yansıdı. İlk iki turda hiçbir aday salt çoğunluğu sağlayamadı ve seçim yarışı ancak üçüncü turda tamamlanabildi.

İlk turda Aydın yarışı önde bitirdi

İYİ Parti tüzüğü gereği genel başkan seçilmek için adayların ilk iki turda delegelerin salt çoğunluğunun oyunu alması gerekiyor.Toplam 1302 delegesi bulunan İYİ Parti kurultayında yapılan ilk tur oylamada 1178 delege oy kullandı, 7 oy geçersiz sayıldı.

İlk turu Aydın 472 oyla önde tamamlarken, onu 370 oyla Dervişoğlu, 327 oyla Akalın ve 2 oyla Kodaz takip etti.

İkinci turda dengeler değişti: Akalın adaylıktan çekildi, Dervişoğlu öne geçti

İkinci tura geçildiğinde ise Tolga Akalın adaylıktan çekildi.

Kurultay öncesinde kulislerde Akalın'ın Dervişoğlu lehine adaylıktan çekileceği konuşuluyordu. Ancak Akalın, adaylıktan çekildikten sonra kendisini destekleyen delegeleri serbest bıraktığını ve kararı "delegelerin ferasetine bıraktığını" duyurdu.

1158 delegenin oy kullandığı ikinci turda 6 oy geçersiz sayıldı.İkinci turda Dervişoğlu 570 oy alırken, Koray Aydın’ın oyları 565'e geriledi. Günay Kodaz ise 3 oyda kaldı ve üçüncü tura kalamadı. Adaylıktan çekilen Tolga Akalın’a ise 15 oy çıktı.

Sinop'ta bir evde çıkan yangında anne ve oğlu yaralandı Sinop'ta bir evde çıkan yangında anne ve oğlu yaralandı

Üçüncü turda ipi Dervişoğlu göğüsledi

Üçüncü tura Aydın ve Dervişoğlu kalırken, Günay Kodaz, ikinci turda kendisine oy veren 3 delegeye, Koray Aydın'a oy vermesi çağrısı yaptı.

Yapılan üçüncü tur oylamada Koray Aydın 548 delegenin oyunu alırken, oylarını 611’e yükselten Dervişoğlu, İYİ Parti’nin ikinci genel başkanı oldu.

İkinci ve üçüncü tur sonuçları, Tolga Akalın’ı destekleyen delegenin, ikinci turda Müsavat Dervişoğlu’na yöneldiğini de ortaya koydu.

Kurultay'da neler yaşandı?

"İYİ’lerin güneşi batmaz" sloganıyla düzenlenen kurultay, önceden alınan karar gereği seyircisiz yapıldı. Ancak, delegelerin ve adayların misafirlerinin katılımına izin verildiği için salonun önemli bir bölümü doldu.

Çok adaylı yarış nedeniyle olası gerginliklere karşı salon içinde ve dışında geniş güvenlik önlemi alındı.

Genel başkanlık için kıyasıya yarış yaşanan kurultay, adaylar ve divan başkanlığının da çağrıları doğrultusunda sakin ve gerilim yaşanmadan tamamlandı.

Adayların uzlaşısı ile Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Kuleyn’in Divan Başkanlığı'nı üstlediği kurultayda, Akşener'in vedasının hüznü ve Akşener sonrası partinin nasıl yol alacağının tedirginliği vardı.Kurultay başladığında da "kazanacak aday" konusunda kafalar karışıktı. Adayların konuşmalarını tamamlamasının ardından Koray Aydın'ın ilk turu önde bitireceği tahminleri çoğunluktaydı, ancak Tolga Akalın'ın ikinci turda adaylıktan çekilmesi, dengeleri değiştirdi.

'Ezelden ebede liderimiz'

Öğle saatlerine doğru başlayan kurultayda salona ilk gelen aday Müsavat Dervişoğlu'ydu.

"İyilerin umudu, birleştirici gücü Dervişoğlu" anonsu ile salona giren Dervişoğlu’nun ardından Akşener, "Ezelden ebede liderimiz" anonsuyla partililerin alkış ve tezahüratlarıyla salona girdi.

Akalın, "Bozkurt Tolga" tezahüratları arasında giriş yaparken, onu "İYİ'ler kol kola Koray Aydın'la" sloganı eşliğinde salona giren Aydın izledi.Adayların salona girişinden sonra ise bir partili, "Tek aday istiyoruz, birleşin" çağrısı yaptı.

Akşener: Bedel ödeme sırasında en önde karşınızdayım

Divan başkanlığı seçiminin ardından Akşener döneminin özeti niteliğinde bir sinevizyon gösterisi yapıldı. Sinevizyon gösterisi sırasında duygulandığı görülen Akşener, daha sonra son kez genel başkan olarak kürsüye çıktı.

Konuşmasına, "Bugün emaneti devretme günü" diye başlayan ve "karşınızda bu kürsüden son kez konuşuyorum" diyen Akşener, genel başkanlığı boyunca izlediği politikalara sahip çıkarken, aldığı riskler karşısında "bedel ödemekten de kaçınmadığını" vurguladı.Akşener yerel seçimlere "hür ve müstakil girme" kararı ile risk aldıklarının farkında olduğunu belirterek, "bedeli de üstlendiğine" vurgu yaptı ve şöyle konuştu:

"Bugüne kadar olduğu gibi bugün de sadece söz söyleme sırasında değil bedel ödeme sırasında en önde karşınızda duruyorum. (…) Bugün üzerime düşen her şeyi yapmış olmanın huzuruyla son kez karşınızdayım. Hiçbir hesaba, hiçbir pazarlığa, hiçbir sahtekarlığa girmeden, milletin sesini duyurmuş olmanın mutluluğuyla son kez karşınızdayım. İYİ Parti'yi kurduğumuz ilk günkü gibi bir an bile pes etmeden mücadele etmiş olmanın gönül rahatlığıyla son kez karşınızdayım."

Akşener, "Benden bir ev, bir yuva istediniz, ben de sizlere yuva yaptım. Bu evi artık ayakta siz tutacaksınız" sözleriyle partisini yeni kadrolara bıraktı.Akşener, "Benden bir ev, bir yuva istediniz, ben de sizlere yuva yaptım. Bu evi artık ayakta siz tutacaksınız" sözleriyle partisini yeni kadrolara bıraktı.

Partililere veda eden ve "Allahaısmarladık" diye kürsüden inen Akşener, "Hatıran yeter" şarkısıyla uğurlanırken, bazı partilerin gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Konuşmasından sonra salondan ayrılan Akşener, oy kullanmaya geldikten sonra da tekrar ayrıldı.

Haber Merkezi