İsrail'den gelen ekip, enkaz altında kalan vatandaşları kurtarmak için ortaya konulan çabalara katkıda bulundu. Çalışmalarını tamamlayan ekip İsrail'e geri dönerken, ülkede bir tören düzenlendi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Türkiye'nin İsrail Büyükelçisi Şakir Özkan Torunlar'ın katıldığı törende İsrail Savunma Kuvvetleri’ne bağlı görevliler karşılandı.

Depremin vurduğu Hatay'ın Hassa ilçesinde enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor Depremin vurduğu Hatay'ın Hassa ilçesinde enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor

İsrailli komutanın madeni parayla ilgili hatırası

Netanyahu ve Torunlar, programda yaptıkları konuşmalarda, ekibe çalışmalara katılımından dolayı teşekkür etti. Daha sonra söz alan komutan Golan Vach, yanında İsrail'e götürdüğü Türk lirasıyla ilgili hatırasını anlattı.

 

"Amcası geldi, bozuk para uzattı"

Enkaz altından bir çocuğu çıkarmayı başardıklarını anlatan Vach, bu durumu bir bebeğin dünyaya gelmesine benzetti ve dikkat çeken anısını paylaştı: Çocuğun amcası, tünelden çıktığımızda yanımıza geldi. (Yeğenini) kurtaran görevliye bozuk para uzattı. Anlamı için, 'Bu para, bizdeki geleneklere göre doğum yapan kadına verilir. Doğum zorlu bir süreç halini alırsa hamile kadın yerine ebeye verilir.' dedi.

"Bize güvendiklerini söylediler"

Çocuğu zor şartlar altında kurtardıklarını ifade eden Vach, o sırada herkesin gözlerinin dolduğunu dile getirdi. Golan Vach, Türk halkının misafirperverliğinden de söz ettiği konuşmasında şunları aktardı: Bize güvendiklerini söylediler ve yardım istediler. Herkes dilimizden anlıyordu. Sevginin ve hayat kurtarmanın dili bu olsa gerek.

"Türkler harika insanlar"

Kurtarma çalışmalarında yer alan Teğmen Hila Levi, "Türkler harika insanlar; deprem nedeniyle verecek çok az şeyleri olmasına rağmen cömert davrandılar." demişti. Bölge halkından saygı gördüklerini anlatan Levi, "Bu başlı başına takdire şayan. Umarım güçlü kalırlar, hepimiz onların yanındayız ve onları destekliyoruz." diye konuşmuştu.

"Bu zor zamanda Türkiye'nin yanındayız"

Tel Aviv yönetimi, arama kurtarma ekiplerinin yanı sıra insani yardım malzemelerini de afet bölgesine gönderme kararı almıştı. İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Türkiye'nin acısını paylaştıklarını söylerken, "İsrail, bu zor zamanda Türkiye'nin yanında." ifadesini kullanmıştı.