İşgalci İsrail'in Gazze'deki katlimlarının ardından Türkiye tepkisini çok sert bir şekilde dile getirdi. Başkan Erdoğan, 'İsrail'i dünyaya savaş suçlusu olarak ilan edeceğiz'' açıklamasını yaptı. İsrail, Türkiye'deki tüm diplomatlarını geri çektiğini duyurdu.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen yaptığı açıklamada, ''Türkiye'den gelen sert açıklamalar karşısında, İsrail-Türkiye ilişkilerinin yeniden değerlendirilmesi amacıyla Türkiye'deki diplomatiktemsilcilerin geri dönmesi talimatını verdim.'' ifadelerini kullandı.


BAŞKAN ERDOĞAN, İŞGALCİ İSRAİL'İ SERT SÖZLERLE ELEŞTİRMİŞTİ

Başkan Erdoğan, İstanbul'da düzenlenen Büyük Filistin Mitingin'de Gazze'de katliama imza atan İsrail'e çok sert tepki göstermişti.

Başkan Erdoğan şu iafadeleri kullandı;

"İSRAİL SEN İŞGALCİSİN, ÖRGÜTSÜN"

Hamas terör örgütü değildir dedim ya İsrail çok rahatsız oldu. Galip olan sadece Allah'tır. Biz yalnızca Gazze'de yaşanan katliamı telin etmekle kalmıyoruz, kendi istiklal ve istikbalimizin müdafaasını yapıyoruz. Sultan Abdulhamid oralarla az mı haşır neşir oldu? 1947'de GazzeFilistin neydi, bugün ne? İsrail sen buralara nasıl geldin, nasıl girdin? Sen bir işgalcisin, örgütsün. Türk milleti bunu biliyor. Batı sana borçlu ama Türkiye'nin sana borcu yok. Türkiye sana borçlu olmadığı için Erdoğan böyle konuşuyor. Ama ne yazık ki Batı'nın her ülkesi sana borçlu. Borçlu olduğu için de konuşamıyor, sana ziyarete geliyor. Karşımızda Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da, Ege, Marmara ve Karadeniz'de Rumları kışkırtıp yok etmeye kalkanların modern versiyonları var. Bizi siyasi, coğrafi, ekonomik olarak dilim dilim doğrayanların kapanmamış hesapları var. Buna izin vermeyeceğiz.

Dünyaca ünlü ödüllü şarkıcı The Weeknd'den Gazze'ye milyon dolarlık yardım Dünyaca ünlü ödüllü şarkıcı The Weeknd'den Gazze'ye milyon dolarlık yardım

"İSRAİL'İ SAVAŞ SUÇLUSU İLAN EDECEĞİZ"

İsrail 22 gündür savaş suçu işliyor. Biz de seni dünyaya savaş suçlusu olarak ilan edeceğiz. Bunun hazırlığı içindeyiz. Daha ne kadar kadın ve çocuk ölmesi gerekiyor. Her ülkenin kendini savunma hakkı vardır ama adalet nerede? Gazze'de katliam yürütülmektedir. Gazze halkını açlıkla, susuzlukla, yakıtsızlıkla topluca yok etme peşindeler. Bu gece Gazze'nin hali neydi gördünüz değil mi?

"İSRAİL SEN DÜNYADA YALNIZLIĞA MAHKUMSUN"

120 ülke İsrail'e ateşkes için 'evet', 40 ülke çekimser, 14 ülke İsrail'in yanında yer aldı. İsrail sen dünyada yalnızlığa mahkumsun. Bundan sonra da öyle kalacaksın. Şu anda BM bu kararı vermek suretiyle güzel bir adım attı.