İran, İsrail’e misilleme olarak çok sayıda insansız hava aracı saldırısı başlattı.

İsrail ordusu (IDF), İsrail’in savunmasının ‘hazır olduğunu’ belirtti.

İran devlet televizyonu, saldırıyı ‘kapsamlı’ olarak duyurdu.

İlk İHA’lar gece saat 2 sularında İsrail’e ulaştı. IDF’nin havada durdurduğu füzelerden dolayı Kudüs, Tel Aviv ve birkaç başka şehirde patlama sesleri duyuldu. Sirenler çalmaya başladı.

IDF, İsrail’e varmadan vurmayı planlıyor

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, İsrail hava ve deniz kuvvetlerinin İsrail’e ulaşması saatler sürebilecek İHA’ları takip ettiğini söyledi.

İran ile İsrail arasında ülke sınırı yok. İki ülke arası mesafe yaklaşık 1800 kilometre.

CNN International’a konuşan İsrail ordu yetkilisi, İran’ın 100’den fazla insansız hava aracı fırlattığını tahmin ettiklerini söyledi.

Başka bir ordu yetkilisi ise IDF’nin insansız hava araçlarını İsrail semalarına ulaşmadan önce durdurmayı planladığını söyledi. İsrailli askeri yetkili, İran’ın zaman içinde yeni insansız hava aracı dalgaları fırlatabileceğini öngördüğünü ve İran’ın diğer varlıklarını yeni saldırı türleri için izlediğini de sözlerine ekledi.

New York Times’a konuşan İsrailli yetkililere göre Negev çölündeki bir İsrail hava kuvvetleri üssü ve Golan Tepeleri saldırıların hedeflerinden olacak. Yetkililer, Irak’tan da İHA fırlatıldığını söyledi.

İran devlet ajansı: İlk balistik füze dalgası başlatıldı

İran devlet haber ajansı IRNA, İranlı bir kaynağa dayandırdığı haberinde İsrail’e ilk balistik füze dalgasının fırlatıldığını duyurdu.

İsrailli yetkililer bu iddiayı reddetti.

34 yıl sonra yeni dönem! Seferberlik ve Savaş Hâli Yönetmeliği yürürlüğe girdi 34 yıl sonra yeni dönem! Seferberlik ve Savaş Hâli Yönetmeliği yürürlüğe girdi

İran BM Daimi Temsilciliği: Konu kapandı

İran’ın Birleşmiş Miletler (BM) Daimi Temsilciliği, saldırıyı BM Anlaşması Madde 51’e bağladı:

“BM Şartı’nın meşru savunmaya ilişkin 51. Maddesi uyarınca gerçekleştirilen İran’ın askeri harekâtı, Siyonist rejimin Şam’daki diplomatik binalarımıza yönelik saldırısına yanıt olarak gerçekleşti. Konu kapanmış sayılabilir. Ancak İsrail rejiminin bir hata daha yapması durumunda İran’ın tepkisi çok daha sert olacaktır. Bu, İran ile haydut İsrail rejimi arasındaki, ABD’nin UZAK DURMASI GEREKEN bir çatışmadır!”

Alarmlar hedeflere yönelince çalacak

Hagari, ülke genelinde GPS sisteminde bozulmalar olabileceğini aktardı.

Hagari, İsrail’deki saldırı alarmlarının ‘İHA’ların ancak hedeflere yöneldiğinde çalacağını’ belirterek, İHA’ları bir an önce önlemeye çalışacaklarını belirtti.

İsrail devlet televizyonu KAN, Hagari’nin açıklamasından önce, İran’ın onlarca İHA’yla İsrail’e saldırı başlattığını duyurmuştu.

İsrail makamları saldırıların askeri hedeflere düzenlenmesini değerlendirdi. İsrail savaş kabinesi ve ardından güvenlik kabinesinin bu gece Tel Aviv’deki savunma bakanlığında toplandı.

Başbakanlık uçağı havalandı, hava sahası kapatıldı

İsrail başbakanlık devlet uçağının saldırıda vurulabilmesi endişesiyle havalandığı belirtildi.

İsrail Havalimanları İdaresi, hava sahasının yerel saatle 00.30’dan itibaren uçuşlara kapatılacağını duyurdu.

Açıklamada, uçuşların ne zaman yeniden başlayacağına ilişkin bilgi verilmedi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nden İsrail yönüne havalanan uçakların rotalarından geri döndüğü, hava radar sistemlerine yansıdı.

Irak hava sahasını kapattı

Irak, İHA saldırılarının ardından hava sahasını kapattığını duyurdu.

Beyaz Saray: İsrail’in güvenliğine desteğimiz tam

Beyaz Saray’ın ilk açıklaması şöyle oldu: “İran, İsrail’e hava saldırısı başlattı. İsrail’in güvenliğine desteğimiz tam. ABD, İran’dan gelen tehditlere karşı (İsrail’in) savunmasını destekleyecek.”

İran dışişleri bakanı, ABD’yi İsrail’e saldırıyla ilgili uyardıklarını söyledi

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İsrail’e saldırı konusunda ABD’ye gerekli uyarıyı yaptıklarını söyledi.

Abdullahiyan, Twitter’dan şunları yazdı: “İsrail rejiminin İran’ın Şam’daki büyükelçilik binasına düzenlediği terör saldırısı ve uluslararası hukukun ve Viyana Sözleşmesi’nin ihlalleri gündeme geldi. Ülkemizin pozisyonlarını anlattım. ABD’ye gerekli uyarının yapıldığını vurguladım.” 

Hamaney’den ilk açıklamalar

İran dini lideri Ali Hamaney’den ilk açıklamalar:

  • Konsolosluk ve elçilik ofisleri, ülkenin toprağı kabul edilir. Konsolosluğumuza saldırmak toprağımıza saldırmak gibidir.
  • Habis Siyonist rejim bu olayda yanlış bir hareket yapmıştır. Cezalandırılmalıdır ve cezalandırılacaktır.

Ürdün ve Lübnan hava sahasını kapattı

Ürdün saldırıdan önce hava sahasını kapattı.

Reuters’ın haberine göre Ürdün hava savunması, hava sahasını ihlal eden herhangi bir İran uçağını düşürmeye hazır.

Bölgedeki iki güvenlik kaynağı, ordunun da yüksek alarm durumunda olduğunu ve radar sistemlerinin drone faaliyetlerini izlediğini söyledi.

Öte yandan Lübnan’da da hava sahası kapatıldı.

İsrail-İran gerilimi

İsrail, İran’ın Suriye’nin başkenti Şam’daki büyükelçilik yerleşkesinde yer alan konsolosluk binasına 1 Nisan’da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusundan ikisi general rütbesinde toplam yedi kişi ölmüştü.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, İsrail’in Şam’daki İran konsolosluğuna saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini söyleyerek, “Kötü rejim bir hata yaptı, cezalandırılmalı ve cezalandırılacak” demişti.

ABD Başkanı Joe Biden da İran’ın İsrail’e yönelik saldırı tehditleri karşısında Tel Aviv’e ‘sarsılmaz şekilde destek vermeye devam edeceklerini’ söylemişti.

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz ise “İran, topraklarından bize saldırırsa karşılık vereceğiz, İran’a saldıracağız” demişti.

Bazı ülkeler, bölgede tırmanan gerilim üzerine vatandaşlarına İran ve İsrail’e seyahat etmemeyi tavsiye etmişti.

HABER MERKEZİ