İsrail'in Gazze işgali Orta Doğu'da tüm dengeleri değiştirdi. İşgalde ateşkes planını kabul etmeyen İsrail, diğer taraftan Lübnan Hizbullahı ile sıcak çatışma içine girdi. Askeri birliklerini Lübnan sınırına çeken İsrail ordusu, yeni bir savaş için hazırlıklarını tamamladı.

Lübnan ile yeni bir savaş başlatması an meselesi olan İsrail'e, İran'dan gözdağı geldi. İran'ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği, İsrail'in Lübnan'a kapsamlı bir askeri saldırı düzenlemesi halinde, "yıkıcı bir savaşın" başlayacağı konusunda uyardı.Daimi Temsilcilik, X sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Açıklamada, siyonist rejimin, Lübnan'a saldıracağı yönündeki beyanlarının, "psikolojik savaş" olarak nitelendirildiği belirtildi.İsrail'in Lübnan'a kapsamlı bir askeri saldırı düzenlemesi halinde, "yıkıcı bir savaşın" başlayacağı uyarısı yapılan açıklamada, "Bütün direniş cephelerinin kapsamlı katılımı dahil tüm seçenekler masada." ifadesi kullanıldı.Daha önce İran ve İsrail arasında nisan ayında artan gerginlik döneminde de İran, BM Daimi Temsilciliği üzerinden mesaj vermişti. 14 Nisan'da paylaşılan mesajda, İran'ın, BM Anlaşması'nın 51. maddesi uyarınca meşru müdafaa hakkını uyguladığı kaydedilmiş, İran'ın askeri karşılığının "Siyonist rejimin Şam'daki diplomatik misyonuna yönelik saldırganlığına karşılık" olduğu bildirilmişti.Mesajda, "Bu iş şu an sonuçlandı sayılır. Eğer İsrail bir hata daha yaparsa İran'ın karşılığı daha ağır olacaktır." ifadesi kullanılmıştı

ABD'DEN ATEŞKES TEKLİFİ

İstanbul merkezli suç örgütü operasyonunda Samsun'da yakalanan şahıs adliyeye sevk edildi İstanbul merkezli suç örgütü operasyonunda Samsun'da yakalanan şahıs adliyeye sevk edildi

İsmini vermek istemeyen üç yetkilinin ABD'li haber kaynağı Axios'a verdiği bilgiye göre Washingtonİsrail ile Hamas arasındaki uçurumu kapatmak amacıyla Biden destekli ateşkes anlaşmasının revize edilmiş bir versiyonunu önerdi. Kaynaklar söz konusu revizyon önerilerinin Katarlı ve Mısırlı arabulucularla birlikte hazırlandığını ve 8. maddeye odaklandığını söyledi.Al Jazeera'da yer alan bilgilere göre, 8. madde ateşkesin ilk aşamasında İsrail ve Hamas arasında ikinci aşamayı güvence altına almak için yapılacak müzakerelerle ilgili. Kaynaklar ABD'nin anlaşmaya varılması için çok sıkı çalıştığını ve yeni teklifin kabul edilmesi durumunda anlaşmanın mümkün olduğunu ileri sürüyor.

GEÇİCİ İSKELE TAŞINDI

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) , Gazze'ye insani yardım ulaştırmak için inşa edilen geçici iskelenin olumsuz hava şartları nedeniyle bugün İsrail'in Aşdod kentine taşındığını açıkladı.CENTCOM yaptığı açıklamada, "17 Mayıs'tan bu yana 8,831 metrik tondan fazla yardım, insani yardım kuruluşları tarafından Gazze halkına dağıtılmak üzere deniz koridoru üzerinden ulaştırıldı. Sadece geçtiğimiz hafta, geçici iskele üzerinden Gazze'ye 10 milyon pounddan fazla yardım ulaştırılarak tüm geçişler içinde ikinci en yüksek yardım hacmi sağlandı.Bugün, beklenen olumsuz hava koşulları ve denizin durumu nedeniyle geçici iskele Gazze sahilinden İsrail'in Aşdod kentine taşındı" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi