Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye ile Irak arasında Paris merkezli Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Merkezi (ICC) nezdinde görülen dava hakkında Irak’ın tahkim davasını kazandığı haberlerine ilişkin açıklama gerçekleştirdi. Bu açıklama, medyada yer alan Türkiye’nin Irak’a tazminat ödeyeceği haberlerine açıklık getirmek üzerine yapıldı.

Irak, Türkiye'ye tazminat ödeyecek

Açıklamada, davanın gelinen bu aşamasında hakem heyetinin Irak'ın beş talebinden dördünü reddettiğini ve petrol davasında Irak'ın Türkiye'ye tazminat ödemesine hükmettiğini belirtildi.

"Türkiye'nin taleplerinin büyük çoğunluğu kabul edildi"

Bu açıklamada Türkiye'nin taleplerinin ise büyük çoğunluğunu kabul edildiğini, Irak'ın bu ihlaller sebebiyle Türkiye'ye tazminat ödemesine hükmedildiğini dile getirdi.

"Bu dava yıllardır süregelen petrol yönetim hakkı uyuşmazlığının bir yansıması"

Bakanlıktan yapılan açıklama şu şekilde: Ülkemiz ile Irak arasında Paris merkezli Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Merkezi (ICC) nezdinde görülen dava hakkında Irak'ın tahkim davasını kazandığı haberlerinden sonra kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur. Bu dava aslında, Irak Merkezi Hükümeti ile yine Irak'ın anayasal bir birimi olan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasında yıllardır süregelen petrol yönetim hakkı uyuşmazlığının bir yansımasıdır. Ülkemiz, Irak'ın birliğine ve toprak bütünlüğüne her zaman saygı göstermiş, hem Irak'ın hem de bölgenin politik ve ekonomik istikrarı için çaba sarf etmiştir.

"Türkiye sorumluluklarının bilincinde hareket etmiştir"

Türkiye birçok uluslararası enerji projesinin önemli bir paydaşı olarak her zaman sorumluluklarının bilincinde hareket etmiştir. Ülkemiz, bölgede yaşanan bütün istikrarsızlıklara rağmen 1973 yılından beri Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı Sistemini çalışır durumda tutmak için milyarlarca dolarlık harcama yapmış ve küresel petrol piyasalarında istikrarın korunması için gereken katkıyı sağlamıştır. Söz konusu anlaşmazlığın dostane çözümü için hem taraflarla hem de ilgili ülkelerle yoğun bir diplomasi yürütmüştür.

"Hakem heyeti, Irak'ın beş talebinden dördünü reddetti"

Davanın gelinen bu aşamasında hakem heyeti, Irak'ın beş talebinden dördünü reddetmiştir. Ülkemizin taleplerinin ise büyük çoğunluğunu kabul ederek Irak'ın bu ihlaller sebebiyle Türkiye'ye tazminat ödemesine hükmetmiştir.

"Türkiye, her zamanki gibi uluslararası hukukun gereğini yerine getirmeye hazır"

Yeni kabine sonrası hükümetin önceliği asgari ücret olacak Yeni kabine sonrası hükümetin önceliği asgari ücret olacak

Türkiye, her zamanki gibi uluslararası hukukun gereğini yerine getirmeye ve anlaşmazlığın asıl tarafları arasında kalıcı çözüme ulaştırılması için her türlü katkıyı sağlamaya hazırdır.