GENEL SEKRETER ÇÖPOĞLU: "COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLERİMİZİ TEKRAR İHYA EDEN PEK ÇOK PROJEYE İMZA ATTIK" GENEL SEKRETER ÇÖPOĞLU: "COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLERİMİZİ TEKRAR İHYA EDEN PEK ÇOK PROJEYE İMZA ATTIK"

Kestane ağaçlarında gal denilen şişkinlikler oluşturmak suretiyle, ağaçlarda meyve oluşumunu ve beraberinde arıcılık faaliyetlerini de olumsuz etkileyerek yöremiz için ayrı önemi olan kestane balı üretimini engelleyen bu zararlı böcek türüyle ilgili, yöremiz hava durumuna bağlı olarak ağaçların üzerindeki Gal'lere Torymus Sinensis denen yırtıcı bırakılması yöntemiyle mücadele çalışmalarına 2024 yılında da devam edildi. Laboratuvar ortamında üretilen Torymus Sinensis'ler Gal'lerin içinde bulunan zararlıyı ve larvalarını yiyerek zararlı böcek popülasyonunun yok olmasının sağlaması hedeflendi.

Bu kapsamda Bolu ve Bursa Orman Zararlılarıyla Mücadele laboratuvarlarında üretilen 3 bin adet “Torymus Sinensis" Düzce Valisi Selçuk Aslan, Düzce Vali Yardımcısı Ömer Sağlam, Kaynaşlı Kaymakamı Ali Açıkgöz, Düzce Orman İşletme Müdürü Murat Yıldız, Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun, Düzce Arıcılar Birliği Başkanı Cafer Kaba, işletme şefleri, arıcılar ve vatandaşların katılımıyla Düzce ili Merkez ilçesi Fındıklı Aksu köyünde bulunan Düzce Bal Üretim ormanına bırakıldı.

Düzce Orman İşletme Müdürlüğünce bölge mıntıkasında kalan kestane ormanlarına Kestane Gal Arısı ile mücadele kapsamında laboratuvarda üretilen böceklerle aralıklı olarak yeni salımlar yapılmaya devam edileceği belirtildi. Haber Merkezi