AFAD gönüllüleri eğitimlerini tamamladı AFAD gönüllüleri eğitimlerini tamamladı

Haber Merkezi

13-15 Mayıs 2024 tarihlerinde düzenlenecek sempozyumda, alanında uzman ulusal ve uluslararası araştırmacı ve akademisyenler sunum yapacak. Sempozyumun açılış programına Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Genel Sekreter İhsan Ağcan, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emre Tandırlı, konuk araştırmacı ve akademisyenler, akademik ve idari yönetici ve personel ile öğrenciler katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emre Tandırlı, Cumhuriyetimizin 100’üncü yaşına ve Türkiye Yüzyılı’na yakışır bir İletişim Sempozyumu düzenleme fikrini, büyük bir heyecanla gündemlerine aldıklarını belirterek, “Sempozyumun arka planında; iletişim alanında küresel olarak güncel gelişmelere değinen değerli bilim insanlarına ev sahipliği yapmak, bilimsel çalışmalara alan açarak faydalı ve hayırlı hizmette bulunmak ve hem küresel hem yerel bir iletişim virüsü olan dezenformasyon ile ilgili gerçekleri ortaya çıkarmak hedeflerini belirledik.” dedi. Sempozyum programının içeriği hakkında bilgi veren Tandırlı, sempozyuma ülkemizden, Azerbaycan, İran, Malezya ve Yunanistan’dan 100’ün üzerinde başvuru yapıldığını söyledi.

“HER TOPLUM, ATTIĞI ADIM KADAR TEKNOLOJİ VE DİJİTALLEŞMEDEN PAY KAPACAK”
Açılış konuşmalarının ardından Dijital Dönüşüm ve Yeni Medya konulu panel gerçekleştirildi. Panele çevrim içi katılan Azerbaycan Devlet İdarecilik Akademisi Dekanı Prof. Dr. Murteza Hasanoğlu, devlet idaresi, kamu hizmeti, iletişim ve internetteki köklü değişimlerin önemine vurgu yaptığı konuşmasında, özetle “Dijitalleşme dünyamızı değiştirirken hem Azerbaycan hem Türkiye yeni adımlarla bu alandaki bağlılığı perçinlemeye çalışır. Teknoloji, günümüz dünyasının değişmeyen değişimcisidir. Aslında tarihten bugüne toplumların yaşam koşullarını, devletleri ve devletler arası ilişkileri etkileyen, değiştiren ve biçimlendiren bir araçtır. 16 ve 17’nci yüzyıllarda neden-sonuç ilişkileri ile başlayan gelişme, günümüzde teknoloji eliyle dijitalleşen dünyada devam ediyor. Bu nedenle her ülke, her toplum bu konuda attığı adım kadar gelecekten pay kapıyor. Sanayi döneminde gerçekleşen akımlar, nasıl ki bilgi toplumuna geçişte yeterli gelmediyse, bu dönemde de atılacak yeni adımlar olmazsa, gelecekte dijital dönemde de geçiş bilgiler yeterli olmayacaktır” şeklinde konuştu.

“MÜZELER, DİJİTAL TEKNOLOJİDEN VAZGEÇEMEZ”
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Mercin, “Müzelerin İletişim Kurma Gereksinimi ve Dijital Dönüşüm” konusunda sunum yaptı. Müzelerin iletişim kurma gereksinimi, dijital dönüşüm ve uygulama örneklerinin yer aldığı sunumunda, dijital teknolojilerden vazgeçemeyeceğimizi vurguladı.
Müzelerin küresel rekabette yer alabilmesi için, dijitalleşmeyi dikkate alması gerektiğinin altını çizen Mercin, “Çünkü yeni teknolojiler, kültürü ve onun erişim araçlarını, kültür politikalarını ve uygulamalarını kökten değiştirmiştir. Müzelerin geleceğinde teknoloji destekli erişilebilirlik, sürükleyici AR deneyimleri, rehberli sesli turlar, fiziksel ekranların yerini alacak etkileşimli dijital ekranlar, bulut tabanlı biletleme, çok sayıda QR kod, keşfedilebilir koleksiyonlar (web siteleri), hibrit sanal programlama vardır.” dedi ve Gaziantep’teki Zeugma Mozaik Müzesi ve 2023’te açılan Efes Deneyim Müzesi ile uluslararası müzelerde dijital teknoloji ile yapılan sergileme örneklerini gösterdi. Artırılmış ve karma gerçeklik, sanal gerçeklik, hologram teknolojisi, panoramik teknoloji, sürükleyici sanat deneyimleri ve benzeri teknolojilerin müzelerde kullanımlarını anlattı.

YAPAY ZEKÂ GAZETECİLİK İÇİN TEHDİT Mİ FIRSAT MI?
Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman İrvan ise, “Gazetecilik Etiği İnternet Sınavında” başlıklı sunumunda, doğruyu söyleme mesleği olarak nitelendirdiği gazetecilik mesleğinin temel evrensel ilkelerini anlattı. Hız, tık gazeteciliği, SEO haberciliği, haber hırsızlığı, asılsız/yalan haber yaygınlığı, reklam haber, sosyal medyada kırıntı haberciliği, nefret söylemi başlıklarında internet gazeteciliğinde etik sorunları anlattı.
“Yapay zekâ tehdit mi fırsat mı?” sorusuna, yapay zekâ tarafından yazılan 2 haber Pulitzer ödülü alsa da yapay zekânın gazetecilik için tehdit olabileceğine vurgu yaptı ve özetle “Birçok alanda olduğu gibi gazetecilikte de yapay zeka programları hızla kullanılmaya başlandı. Artık tümüyle yapay zekâ tarafından işletilen haber siteleri var. Ben yapay zekayı gazetecilik için bir tehdit olarak görüyorum. Yapay zekâ sadece daha çok gazetecinin işsiz kalmasına yol açmayacak, aynı zamanda etik sorunlara da yol açacak gibi görünüyor. Örneğin yapay zekâ tarafından yazılan bir haber yanlış çıkmışsa bunun sorumlusunun kim olacağı belli değil” diye konuştu.
Davetli konuşmacılara teşekkür belgesi takdim edilmesinin ardından sempozyumun açılış programı sona erdi.