Haber Merkezi

Diyanet İşleri Başkanlığı; Üniversiteler ile iş birliğini güçlendirmek, İlahiyat ve İslami İlimler fakültelerindeki öğrencilerin Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma becerilerini geliştirmek ve hafızlıklarını korumalarını sağlamak, uluslararası hafızlık ve Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma yarışmalarında Türkiye’yi temsil edecek yarışmacıların tecrübe edinmesine katkı sunmak amacıyla, 2024 yılında İlahiyat ve İslami İlimler fakülteleri arası hafızlık ve Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma yarışmaları tertip etti.

7 yarışmacının Kur’an tilaveti çok beğenildi 
Bu kapsamda Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu’nun organizasyonunda ilk kez gerçekleştirilen yarışmalara, İlahiyat ve İslami İlimler fakültelerinde okuyan lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri katıldı. Öğrenciler, belli periyotlarda fakülteler ve bölgeler düzeyinde yapılan elemelerde, Türkiye finallerinde yarışmaya hak kazanacak 7 yarışmacı arasına girebilmek için mücadele etti.

İsmail Kartal: Türkiye'nin en iyi takımı kim herkese gösterdik İsmail Kartal: Türkiye'nin en iyi takımı kim herkese gösterdik

TRT’de de ekranlara gelen yarışmanın finalinde, Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Başkan jüri üyesi olarak görev yaptı. Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde gerçekleştirilen 1. İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Kur’an-ı Kerim Güzel Okuma Yarışması Türkiye finalinin şampiyonu, Akdeniz Bölgesi’ndeki yarışmaların sonucunda finale katılmaya hak kazanan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencisi Mehmet Ali Sarıtürk oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesi ve katılımıyla gerçekleştirilen yarışmaların ödül töreni, T.C. Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.