2023 EMEKLİYE EK ZAM GELECEK Mİ, NE KADAR ZAM YAPILACAK? 2023 EMEKLİYE EK ZAM GELECEK Mİ, NE KADAR ZAM YAPILACAK?

İHA

Türkiye'de  sektöründe son dönemde fiyatlar normalin üzerinde şişirildi..

Yaşanan sektör dışı alım satımlarla  otomobil fiyatları yüksek seviyelere çıktı.

Bakanlıkların aldığı tedbirlerle bu yükselişin önüne geçildi.

Fiyatlar yüzde 10 düştü

Sektör dışı alım satımların azalmasıyla ikinci el otomobil piyasasında fiyatlar yüzde 10 geriledi.

Yatırım aracı olarak görenlerin piyasadan çekilmesiyle fiyatların daha da geri gideceği belirtiliyor.

Artık ikinci el ve sıfır otomobillerin yatırım aracı olmaktan çıktığı söyleniyor. Şu anda durağan bir dönem yaşayan otomobil sektörünün, önümüzdeki dönemde hareketleneceği öngörülüyor.

“Sektör dışı satımlar azaldı fiyatlar geriledi”

Sektör dışında al sat durumunun yavaşladığını ve fiyatların yüzde 10 gerilediğini belirten Yavuz Çiftçi, “İkinci el otomobillerle ilgili son gelişmeler var. Alınan tedbirler ile beraber ikinci el ve sıfır araçlar artık yatırım aracı olmaktan çıktı. Özellikle sektör dışında bu araçlara yoğun bir talep vardı. İnsanlar araba alıp daha yükseğe satmak için bekliyordu. Bu nedenle sektör dışında alım satım çok fazlaydı buda fiyatları etkiliyordu.

Önleyici tedbirler ile beraber bu talep düştü. Artık müşteriler ikinci el veya sıfır olan istediği bir aracı bulabilecek. Sektörümüzde genelde bu aylarda bir durgunluk zaten oluyordu. Şu anda da bu durgunluğu yaşıyoruz. Otomotiv piyasası böyledir bazı dönemler durgun olur bazı dönemler çok hareketli olur ama önümüzdeki aylarda tekrardan hareketleneceğini düşünüyorum. Şuanda ikinci el otomobil fiyatlarında yüzde 10 gerileme söz konusu. Yatırım aracı olarak görenlerin piyasadan çekilmesiyle fiyatlarında geri gittiğine tanıklık ettik.” dedi.