Türkiye ekonomisinin nisan-mayıs-haziran aylarını kapsayan yılın ikinci çeyreğine ilşikin performansı belli oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ekonomi ikinci çeyrekte yüzde 3,8 büyüme gerçekleştirdi.

EKONOMİSTLER NE BEKLİYORDU?

AA Finans'ın anketine katılan ekonomistler, gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYH) yılın ikinci çeyreğinde yüzde 3,32 arttığını öngörüyordu. EN BÜYÜK KATKI TÜKETİMDEN

İkinci çeyrekte, hanehalkı tüketimi büyümeye 10,7 puan katkı yaptı. Büyümeyi net ihracat 6,3 puan, stok değişimi ise 2,6 puan azalttı.

HANGİ SEKTÖR NE KADAR BÜYÜDÜ?

Yılın ikinci çeyreğinde en hızlı büyüyen sektör yüzde 6,6 ile diğer hizmet faaliyetleri oldu. Hizmetler yüzde 6,4, inşaat yüzde 6,2, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri yüzde 5,1, finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 4,9, gayrimenkul faaliyetleri yüzde 3,2, bilgi ve iletişim faaliyetleri yüzde 1,3 ve tarım sektörü yüzde 1,2 büyüdü. Sanayi yüzde 2,6, mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri ise yüzde 1,2 daraldı.

TÜKETİM YÜZDE 15,6 ARTTI

Yerleşik hanehalklarının tüketim harcamaları ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 15,6 arttı. Devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 5,3, gayrisafi sabit sermaye oluşumu ise yüzde 5,1 arttı.

Mal ve hizmet ithalatı, ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 20,3 artarken ihracat yüzde 9 azaldı.

İLK ÇEYREKTE YÜZDE 3.9 BÜYÜME

2023 yılının birinci çeyreğinde yüzde 4 olarak açıklanan büyüme rakamı yüzde 3,9'a revize edildi.

TATİL İÇİN GELDİĞİ ŞEHİRDE MÜSLÜMAN OLDU TATİL İÇİN GELDİĞİ ŞEHİRDE MÜSLÜMAN OLDU

Türkiye ekonomisi, geçen yılın aynı çeyreğinde yüzde 7,8 büyümüştü.