Bolu Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda gerçekleştirilen törene; Bolu Vali Yardımcısı Abdullah Abid Öztoprak, Bolu AFAD İl Müdürü Cengiz Çavuş, Bolu İl Sağlık Müdürü Muhammet Emin Demirkol, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Aydoğan Tekin, il protokolü, parti temsilcileri, STK başkanları ve İHH Bolu gönüllüleri katıldı. İstiklal marşının okunmasıyla başlayan tören depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımız ve tüm şehitlerimiz için kur'an tilaveti dinletisiyle devam etti. Proje hakkında bilgilendirmelerde bulunan arama kurtarma ekip lideri Mehmet Akyüz, 9 ay boyunca süren projemiz kapsamında 35'den fazla eğitim-tatbikat ve bilinçlendirme çalışması yaptık. Neredeyse her hafta bir faaliyet yapmış bulunmaktayız. Proje paydaşımız Bolu AFAD il müdürlüğüne teşekkür ederiz. Proje amaçlarımızdan olan arama kurtarma kapasitesi ve donanımlı insan gücünü oluşturmayı başardık. Bolu'muzun afet farkındalığını arttırmaya yönelik gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla toplumumuzun afet bilincine katkı sağladık. AFAD'a akredite olmayı başararak Hafif Seviye Kentsel Arama Kurtarma alanında ilimizin tek akredite STK'sı konumundayız. Uzun süredir gerçekleştirdiğimiz eğitim ve tatbikatların büyük faydasını görerek Hatay'da 20 insanımızın enkazdan sağ, 9 insanımızın cansız bedeninin kurtarılmasını sağladık dedi.

Proje hakkında bilgilendirmenin yapılmasının ardından İHH Arama Kurtarma Bolu ekibi gönüllülerinin Kahramanmaraş depremleri sonrası Hatay'da gerçekleştirdikleri arama kurtarma çalışmalarını anlatan "ORADAYDIK" belgeseli seyredildi. Belgeselin izlendiği anlarda salonda bulunan pek çok katılımcı duygusal anlar yaşayarak göz yaşlarına hakim olamadı.

Program selamlama konuşmalarıyla devam etti. Bolu İHH dernek başkanı Fethi Sarımsakçı, belgeseli izlemeden önce daha farklı bir konuşma yapmayı düşünüyordum ama benim ifade etmek istediklerimi arkadaşlarım belgeselde anlattılar. Ülkemiz ve milletimiz zor zamanlar geçirdi. Biz insani yardım konusunda daha çok biliniyoruz fakat 3 yıldır aktif bir şekilde arama kurtarma alanında uzman gönüllülerimizle AFAD'ımıza destek oluyoruz şeklinde konuştu. Bolu AFAD İl Müdürü Cengiz Çavuş ise konuşmalarında İHH ekibinin ilimizde akredite olan ve profesyonel düzeyde hazır bulunan tek ekip olduğuna vurgu yaptı. Bolu Vali Yardımcısı Öztoprak, İHH İnsani Yardım Vakfı ülkemizin önemli kuruluşlarından bir tanesi. Ekibimizin yaptığı çalışmalarla gurur duyuyoruz. Sayın valimizin talimatlarıyla 6 Şubat depremleri sonrası ilimizde 19 tane arama kurtarma derneği kuruludu. Bu derneklerde şu an 200 civarı gönüllümüz bulunmakta. Bu sayı eminim hızla artacaktır. Kurulan derneklerimizde aldığı desteklerle ilimize ve ülkemize hayırlı hizmetlerde bulunacaklardır dedi.

İl protokolü tarafından proje katılımcılarına belge takdimi yapılması ve hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle tören sona erdi.

HABER: Havva AKÇA