Haber Merkezi

Bolu Hayvanları Koruma Derneği (Bolhayko) tarafından ‘Sokak Hayvanları’ yasası hakkında basın açıklaması gerçekleştirildi.

 BOLHAYKO tarafından son zamanlarda gündemde olan sokak hayvanlarına yönelik hazırlık aşamasında bekleyen yasayla ilgili değerlendirme yapıldı.

 “UYUTMA” ÖNERİSİNİN YASALAŞMAMASIDIR”

SEDAŞ ailesi geleneksel bayramlaşma etkinliğini gerçekleştirdi SEDAŞ ailesi geleneksel bayramlaşma etkinliğini gerçekleştirdi

BOLHAYKO tarafından yapılan açıklamada; “Son günlerde hazırlık aşamasında olan Sokak Hayvanları yasası tartışmaları beraberinde getirdi. Popülasyonun artmasına bağlı olarak “uyutma” önerisi tüm Türkiye’de hayvan severleri ciddi anlamda huzursuz ve rahatsız etmiştir. Her zaman söylediğimiz gibi dinimiz ve kültürümüzle asla bağdaşmayacak olan “uyutma” önerisinin yasalaşmamasıdır” şeklinde konuşuldu.

“SORUNUN ÇÖZÜME KAVUŞACAĞINA İNANIYORUZ”

Sorumluluğunu yerine getirmeyen belediyelerin hatasını masum canların canlarıyla ödememesini gerektiğini vurgulayan BolHayko topluluğu, “ 20 yıl önce 5199 sayılı yasa ile sokak hayvanlarının kısırlaştırılması tam anlamıyla yapılmış olsaydı bugün bu sorunla karşılaşmamış olacaktık.  Ne yazık ki 1390 belediyenin 237 tanesinde barınak var. Bu barınakların çoğu da vahim durumda işkence merkezleri gibi. Burada sorumluluğunu yerine getirmeyen belediyelerin hatasını masum canlar canlarıyla ödememeli.

Bir sokak hayvanı yaklaşık 3 yıl bilemediniz 4 yıl yaşar. Gönüllülerden destek alınarak kısırlaştırma başlasaydı şimdi sorun çözülmüştü. Hala yapılması gereken budur. Yaşama tutunmak için yaşam mücadelesi veren masumu katletmek değil.

Bizi biz yapan değerlere, merhamete, şefkate, paylaşmaya ne oldu?

Kimse sahipsiz değildir. Sokak hayvanları da değil. Onların sahibi de bizimki ile aynı.

Çok sıkı bir denetim ve kısırlaştırma seferberliği ile sorunun çözüme kavuşacağına inanıyoruz.

Unutmamak gerekir ki hayvanlarında hakkı ve ahı vardır” ifadelerine yer verildi.

Editör: Berfin MUTLU