ve memur emeklilerini ilgilendiren 1 Ağustos'ta başlayıp 22 Ağustos'ta sona eren 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde   oranında anlaşma sağlanamadı.

Görüşmelerde, Kamu İşveren Heyeti ile sendikalar arasında 11 hizmet kolunun tamamında mutabakat sağlandı ancak 2024 ve 2025'teki zam oranında anlaşma sağlanamadı ve karar, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na kaldı.

Nihai kararı verecek kurulun ilk toplantısı, bugün Sayıştay Başkanlığı'nda 11 üyenin katılımıyla gerçekleşti.

Sayıştay Başkanı Metin Yener başkanlığında saat 10.30'da başlayan toplantı, 1,5 saat sürdü.

Memur-Sen Kurul'a dün başvuru yaptı

Toplantılarda aktif rol oynayan yetkili konfederasyon Memur-Sen, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na dün başvuru yaptı.

Memur-Sen başvurusunda, toplu sözleşme masasında uzlaşılan maddelerin lehlerine genişletilmesi kaydıyla uzlaşılamayan taleplerinin Kurul tarafından bağıtlanmasını istedi.

Ay sonuna kadar zam oranına karar verilecek

MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE PROGRAMI MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE PROGRAMI

Kurulun, kararını vermek için ay sonuna kadar süresi var.

Kurulun verdiği karar kesin olacak ve karara itiraz edilemeyecek.

Kuruldaki isimler

Başkanlığını Sayıştay Başkanı Metin Yener'in yaptığı kurul, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Lutfihak Alpkan, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı İsmail İlhan Hatipoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkan Yardımcısı İsa Atçeken, akademisyenler Prof. Dr. Fatih Uçan ve Prof. Dr. Fatih Yardımcıoğlu, Memur-Sen Genel Başkan yardımcıları Hüseyin Öztürk ve Soner Can Tufanoğlu, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Yardımcısı Türkeş Güney ve KESK Genel Sekreteri Şenol Köksal'dan oluşuyor.

Hakem Kurulu, maaş zam oranının belirleneceği ilk toplantısına başladı

Kamu İşveren Heyeti'nin maaş zam oranı teklifi

Kamu İşveren Heyeti, 17 Ağustos'ta teklifini 2024'ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025'in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 şeklinde revize etmişti.