Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, deprem bölgesinde yaptığı incelemelerin ardından yapılan çalışmalar ve kenti ilgilendiren konularla ilgili basın toplantısı düzenledi. Başkan Özcan, Malatya’da yaşanan depremde güçlendirme yapılan okulların yıkılması sonrasında Bolu’daki okullara dikkat çekti.

“BİZDEN RESMİ RUHSAT ALMADILAR”

Özcan, “Malatya’da güçlendirilen okullardan bir kısmı bugün yaşanan okulda yıkıldı. Bolu’da da bazı okullar güçlendirildi. Okullar güçlendirilirken de bizden resmi bir ruhsat almadılar. İmar barışıyla ilgili yasa sebebiyle bakanlık genelgesiyle bizden şeklen izin istiyorlar. İzin vermek de zorundasın. O güçlendirilen okulların başına depremde bir şey gelirse belediye olarak herhangi bir sorumluluğumuzun olmadığını herkes bilsin. Binalarda denetimlerimiz hızlı bir şekilde yapılıyor. Bazı mühendis ve mimarlar da depremden hemen sonra kendi yaptıkları binalarda kolon kesimi var mı yok mu diye kontrol etmişler. Onlara teşekkür ediyorum. Bize gelen ihbarlar oldu. Memnuniyetle söyleyebilirim ki gelen ihbarların tamamı şimdiye kadar asılsız çıktı” dedi.

“BOLU’DA 124 TANE SIKINTILI BİNA VAR”

Eski Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın Boğaziçi Üniversitesi’nden gelen 124 binanın sorunlu olduğuna dair raporu sümen altı ettiğini belirten Özcan, “Boğaziçi Üniversitesi’yle eski başkan Yüksel Ceylan zamanında bir çalışma başlatılmış. Deprem master planı adında. 2004-2007 yıllar arasında mimari ve statik veriler toplanmış. Bolu’daki inşaat mühendisi ve mimarların çoğu görev almış. Üniversite bunları tam 3 yıl incelemiş ve 124 tane binada sıkıntı var demiş. Bunu da belediyeye rapor olarak göndermiş. Bunun içinde şuan güçlendirilmeye çalışılan okullar da var. Eski belediye başkanı 2012’nin sonuna kadar hiçbir şey yapmamış. 2011 yılında yapı denetim raporları çıkınca usulen bir yazı yazmış özel bina sahiplerine. Binanız riskli durumda acil inceletin demiş. Ama tapuya herhangi bir şerh konulmamış. 2007 yılında raporlar geldiğinde belediye tapuya müracaat etseydi en azından bu rapor düşecekti. Birçok insan da benim binam sıkıntılıymış diyerek 10 liralık binasını 8 liraya elden çıkarmış. Şimdi onun araştırmasını yapıyoruz. Bu binaların kaçı güçlendirilmiş. Kaçı yıkılmış. Ama şehrin belediye başkanı da valileri de raporu biliyordu. Maalesef artık tapu bunlara şerh de düşemiyor. Buna bile bile göz yummak bir belediye başkanına yakışmaz. Alaaddin Yılmaz hangi vicdanla yaptın bunu?” diye konuştu.

BOLU'YA GELEN AFETZEDELER İLE GAZİLER VE ŞEHİT AİLELERİ İFTAR YAPTI    BOLU'YA GELEN AFETZEDELER İLE GAZİLER VE ŞEHİT AİLELERİ İFTAR YAPTI