HABER: FARUK ÇİDEM

Bolu’da, depreme dayanıksız olduğu tespit edilen ve 2022 yılında güçlendirme çalışmalarına başlanılan il genelindeki 33 okuldaki çalışmalarla ilgili olarak Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Cemil Sarıcı açıklamalarda bulundu. Sarıcı, güçlendirme çalışmaları tamamlanan okulların Pazartesi günü itibariyle eğitime açılacağını belirtti.

“26 OKULUMUZDA EĞİTİM ÖĞRETİMİ BAŞLAMIŞ OLACAK”

Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Cemil Sarıcı, 2022 yılında 33 okulun güçlendirme çalışmasının başladığını ifade ederek; “İlimizde 2020 yılında başlayan güçlendirme çalışmaları artık bu yıl itibariyle son aşamaya geldi. Ve okullarımızın birçoğunu eğitim öğretime kazandırdık. 2020 yılında 20 okulumuzu güçlendirmiştik. Bu yıl itibariyle 33 okulda güçlendirme faaliyetlerimiz başlamıştı. Pazartesi itibariyle 26 okulumuzda eğitim öğretimi başlamış olacak. Bu okullar arasında İzzet Baysal Anaokulu, Sakarya Ortaokulu, Yukarısoku İlk, Ortaokulu ve Alıçören İlk, Ortaokulu var. Geçtiğimiz günlerde Sakarya İlkokulu’nu, 50.Yıl İl Ortaokulunu zaten hizmete almıştık. Geriye kalan okullarımızla birer, ikişer hafta arayla eğitim öğretime başlamış olacaklar. İnşallah bu çalışmalar da devam edecek” şeklinde konuştu.

“CİDDİ ORANDA BİR HARCAMA YAPILDI”

Okulların güçlendirme çalışmaları esnasında ciddi bir harcama yapıldığını vurgulayan Cemil Sarıcı, “Yani böyle bir süreçte bu konunun gündeme gelmesi de ayrı bir önem arz ediyor. Biz depremsellikle alakalı çalışmalarımıza tüm hızıyla devam edeceğiz. Bu konuda bakanlığımızdan kaynak aktarımında herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Ciddi oranda bir harcama yapıldı” dedi.

“DEPREM BÖLGESİNDEN İLİMİZE GELEN ÖĞRENCİLERİMİZİ OKULLARA YERLEŞTİRDİK”

Cemil Sarıcı, Deprem bölgesinden gelen 199 öğrencinin okullara kayıtlarının yapıldığını dile getirerek;  “Diğer boyutuyla deprem bölgesinden ilimize gelen öğrencilerimizin okullara yerleştirilmesi noktasında çalışmalar tamamlandı. Geldikçe tüm öğrencilerimize okullarımıza yerleştireceğiz. Şu an itibariyle 199 öğrencimizi okullarımıza farklı kademelerde, anasınıfından son sınıfa kadar özel okul, resmi okul boyutuyla yerleştirdik. Ve bunların kitap, kırtasiye ve benzeri tüm ihtiyaçları pazartesi günü okullara gittikleri zaman karşılanmış olacak” ifadelerine yer verdi.

“KYK YURTLARINDA OKUL ÖNCESİ EĞİTİMLER BAŞLADI”

“BU BİR VEDA DEĞİL YENİ BAŞLANGIÇLARA BİR BESMELEDİR” “BU BİR VEDA DEĞİL YENİ BAŞLANGIÇLARA BİR BESMELEDİR”

KYK yurtlarında deprem bölgesinden gelen minik öğrenciler için de okul öncesi eğitimin başladığına değinen Sarıcı, “Ayrıca depremzede vatandaşlarımızın deprem bölgesinden gelen misafirlerimizin konakladığı KYK yurtlarımız var. Bu yurtlarda da okul öncesiyle alakalı ana sınıflarımızı hemen açtık. Şu an itibariyle öğretmenlerimiz görevlerine başladılar. Rehber öğretmenlerimiz gerekli destekleri verecekler. İhtiyaç halinde bu sayı daha da artacak. Öğrencilerimize her boyutuyla hem akademik olarak hem psikososyal olarak desteklerimiz sürecek. Yine öğretmenevimiz şu an deprem bölgesinden gelen misafirlerimizi ağırlıyor. Genellikle gelen misafirlerimiz 3-5 gün konaklayıp gidiyorlar. Dolayısıyla yoğun bir sirkülasyon var. Her gün yaklaşık olarak 40’la 60 arası misafirimizi biz ağırlamış oluyoruz. Ayrıca ihtiyaç olursa KYK yurtları dışında bizim pansiyonlarımızda ihtiyaç halinde misafirlerimizi ağırlamak üzere her an için biz misafirlerimizi ağırlamaya hazırız” diye konuştu.