AA

Merkez Bankası faiz kararı ekim 2023 için piyasalarda geri sayım başladı. Gözler bu hafta açıklanacak Merkez Bankası ekim ayı faiz kararına çevrildi. TCMB Ekim 2023 faiz toplantısı için tarih ve saat belli oldu. Merkez Bankası ekimde faiz artıracak mı? sorusu da bu sebeple araştırılıyor. Piyasaların gözü kulağı bu hafta alınacak karara çevrildi. Hafize Gaye Erkan başkanlığında toplanacak Para Politikası Kurulu (PPK) bu ayın politika faizini belirleyecek. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığında yarın toplanacak. Aynı gün saat 14.00'te faiz kararı açıklanacak. Geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında politika faizi 500 baz puan artırılarak yüzde 25,00'ten yüzde 30'a yükseltilmişti.

PPK Beklenti Anketi sonuçlandı

TCMB'nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına yönelik beklenti anketi, 19 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı. Ekonomistlerin politika faizindeki değişikliğe ilişkin beklentilerinin medyanı 500 baz puan artırım yönünde gerçekleşti.

Anket sonuçlarına göre, 250 ila 500 baz puanlık bir artırım öngören ekonomistlerin politika faizi beklentileri yüzde 32,50 ile yüzde 35,00 arasına yer aldı. Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 40,00 oldu.

7 maddede elektrikli araç ithalatında yeni dönem! 7 maddede elektrikli araç ithalatında yeni dönem!

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Merkez Bankası PPK Toplantısı 26 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek. Faiz kararı ise aynı gün saat 14.00'te açıklanacak.