İsrail'in Gazze'ye saldırıları, krizin çözülmesi için atılabilecek adımlar, Yargıtay ile Anayasa Mahkemesi arasındaki gerilim ve ekonomi kabine sıcak başlıkları değerlendirmek üzere toplanıyor.

GÜNDEM İSRAİL'İN GAZZE'YE SALDIRILARI

Kabine, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanıyor. Gündemin ana başlıkları arasında İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları var. Bölgede insani durumun iyileştirilmesi ve hastalarla yaralıların tahliyesi için atılabilecek adımlar ele alınacak bir kez daha.

DİPLOMASİ TRAFİĞİNDE YENİ ADIMLAR NE OLACAK?

Dünya kamuoyunun İsrail'e dönük baskının artırılabilmesi için yapılabilecekler de kabinede ele alınacak. İsrail'in işlediği suçlar nedeniyle uluslararası ceza mahkemesinde yargılanması için yapılabilecekler de gündemde olacak. Gazze için yürütülecek telefon diplomasisine de ayrı bir parantez açılacak. Erdoğan'ın gerçekleştirdiği Almanya ziyaretinin yansımalarının da toplantıda mercek altına alınması bekleniyor. Öte yandan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin Türkiye'ye yapması beklenen ziyaretine dair hazırlıklar da gözden geçirilecek.

F-35 YERİNE EUROFIGHTER

Böyle iğrençlik görülmedi... Yufkayı tuvaletin taharet musluğunda ıslattı Böyle iğrençlik görülmedi... Yufkayı tuvaletin taharet musluğunda ıslattı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin güçlendirilmesine dair hamleler de kabinede değerlendirilecek. ABD'den 40 adet F-16 tedariği ve 80 adet modernizasyon kiti satın alımı süreçlerinin de masaya yatırılması bekleniyor. Ayrıca, Avrupa'dan 40 adet Eurofighter Typhoon uçağı alınması konusunun da değerlendirilmesi bekleniyor.

AYM-YARGITAY POLEMİĞİ

Kabinenin iç gündeminde ise Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay arasındaki polemik gündemde olacak. Cumhurbaşkanı, yaşanan krizin çözümü için anayasal ve yasal düzenleme sinyali vermişti. O düzenlemelerin neler olabileceği üzerinde durulması bekleniyor.

ENFLASYONDA HEDEF TEK HANEYE DÜŞME

Ve ekonomi... Gözler bir yandan aralık ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun başlatacağı pazarlık sürecinde. Bir yandan da enflasyonla mücadelede. Tüm bu başlıkların da genel değerlendirmesinin masada olacağı tahmin ediliyor.