AA

Yılın 10. enflasyon verilerini oluşturacak olan ekim ayı enflasyon rakamları bugün açıklanacak. Tüketici Fiyat Endeksi eylülde aylık bazda yüzde 4,75 artış göstermişti. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 61,53 olarak kaydedilmişti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyon verilerini her ayın 3'ünde paylaşıyor. Aylık enflasyon verilerine bakıldığında temmuzda 9,49, ağustosta 9,09, eylülde 4,75 artış göstermişti.

Bitcoin 43.500 $’ı geçti Bitcoin 43.500 $’ı geçti

Ekim ayı enflasyonunun açıklanmasının ardından emekli, memur ve asgari ücret zammında belirleyici olacak olan 4 aylık enflasyon farkı netleşmiş olacak.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan 2023 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 58'den 65'e yükseltti.

EKİM AYI ÖNCÜ GÖSTERGELERİ AYLIK ENFLASYONDAKİ GERİLEMENİN DEVAMINA İŞARET ETMEKTEDİR”

Erkan, enflasyonda düzelme görülene kadar parasal sıkılaşmanın devam edeceğini vurguladı. İç talepte dengelenmeye dair öncü sinyallerin alındığını belirten Erkan, dezenflasyon sürecinin 2024’ün ikinci yarısı itibarıyla başlamasının beklendiğini ifade etti. Erkan, TCMB’nin para politikasında kararlılık ve tutarlılık ile iletişim politikasının beklenti oluşumunda ağırlığını artırarak beklentilerin çıpalanmasını hedeflediğini dile getirdi.

“Ekim ayı öncü göstergeleri aylık enflasyondaki gerilemenin devamına işaret etmektedir” açıklamasını yapan Erkan kasım, ocak ve mayıs aylarında geçici etkiler nedeniyle aylık enflasyonda ivmelenme görülebileceğini öngördü. TCMB Başkanı, enflasyonun mayıs ayında yüzde 70-yüzde 75 arasında tepe yapmasının beklendiğini ifade etti.