Panayır alanında bulunan belediye standının önünde gerçekleşen açılış törenine, Bolu Valisi Erkan Kılıç, AK Parti Bolu Milletvekili Yüksel Coşkunyürek, MHP Bolu Milletvekili İsmail Akgül, BAİBÜ Rektörü Mustafa Alişarlı, Bolu İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, Gerede Kaymakamı Cengiz Ayhan ve Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar başta olmak üzere il ve ilçe protokolünden isimler, siyasi parti ve STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Törende bir açılış konuşması yapan Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Gerede Panayırı’nın Türkiye’nin her yerinden gelen esnafı ve aynı zamanda Türkiye’nin her yerinden gelen ziyaretçisi olan, eczacılık ve sağlık hizmetleri haricinde her ürünün alınıp satıldığı en önemli nadide pazarlardan bir tanesi olduğunu söyledi.

Gerede Panayırı’nın insanların ihtiyaçlarına dokunan, aynı zamanda Türkiye’deki tüm mahsulün topraktan çıkıp alıcı ile buluştuğu nadide pazarlardan biri olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Allar, “Gerede’ye panayıra vardığınızda, ‘Gerede Panayırı’na niçin gidilir?’ sorusunun cevabını şu şekilde bulmamız lazım” diyerek Gerede Panayırı’nda satılan yöresel ürünlere değindi.

SANATÇI ÇİFT PANAYIRIN GÖZDESİ OLDU SANATÇI ÇİFT PANAYIRIN GÖZDESİ OLDU

Gerede’nin meşhur kızarmış kazından bahseden Başkan Allar, yine kazıyla meşhur başka bir yer alan Kars’a göndermede bulunarak, “Gerede kazının son derece önemli olduğunu, damak tadının Kars kazından daha iyi olduğunu burada bir kez daha belirtmek istiyorum.” diye konuştu.

Boluspor Altyapı Koordinatörü Selahattin Konrat dikkat çeken ifadeler kullandı: Detaylarıyla anlattı

Belediye Başkanı Allar, sözlerinin devamında, “Gerede Panayırı’na gelen, şak şak helvasından kızarmış kazına kadar, yine köfterine kadar, somun ekmeğine kadar, tereyağına kadar, keşine kadar buradan alması gerekir. Eğer bunlardan almadan giderseniz, esnaf para kazanmaz ise panayıra ha geldiniz, ha gelmediniz. Bunu da burada belirtmek isterim.” ifadelerine yer verdi.

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın yaptığı açılış konuşmasının ardından, Gerede Kaymakamı Cengiz Ayhan, Bolu Milletvekilleri Yüksel Coşkunyürek ve İsmail Akgül ile Bolu Valisi Erkan Kılıç tarafından selamla konuşmaları yapıldı. Konuşmalardan sonra Gerede Müftüsü Yüksel Başkan’ın yaptığı duanın ardından açılış kurdelesi kesildi. Protokol ve beraberindekiler açılış töreninin ardından panayır alanını gezerek esnaflara hayırlı işler dilediler.

Gerede Panayırı’nın ilk etabı 17 Eylül 2023 Pazar günü sona erecek. İkinci etap (ikinci panayır) ise 29 – 30 Eylül – 1 Ekim 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek. Gerede halkı arasında “mayha” olarak da bilinen panayırların her yıl olduğu gibi bu sene de şehir içi ve şehir dışından çok sayıda insan tarafından ziyaret edilmesi bekleniyor.