Sosyal medya uygulamaları günümüzde sadece basit birer uygulama olmanın ötesine geçti.

Öyle ki artık küresel haberleşmenin sağlandığı, insanların birbirleriyle iletişim kurduğu hatta birçok toplumsal meselenin tartışıldığı mecralar haline geldi. Günlük milyonlarca kişinin kullandığı bu uygulamalarda influencer olsun olmasın, öne çıkan isimler de oldukça fazla.

Peki özellikle gençlerin tercih ettiği bu sosyal medya uygulamalarında, gençler kimleri rol model olarak görüyor?

Süleyman Demirel Üniversitesi, tam da bu konuya parmak basarak Türkiye çapında “Sosyal Medya Kanaat Önderleri 2023” araştırma raporu yayımladı.

Toplam 196 farklı üniversiteden 9 bin 81 öğrenciye ulaşılarak gerçekleştirillen bu araştırma, son dönemlerde Türkiye'de yapılan en büyük gençlik araştırması olarak nitelendiriliyor. 

Sosyal medyada gençlerin rol model aldıkları isimler ise aşağıdaki gibi şekilleniyor. 👇🏻

1. Oğuzhan Uğur

2. İlber Ortaylı

3. Celal Şengör

4. Haluk Levent

5. Barış Özcan

6. Aziz Sancar

7. Elon Musk

8. Ceyda Kasabalı

9. Acun Ilıcalı

10. Bill Gates

Taksiciyi katleden caniden kan donduran telefon Taksiciyi katleden caniden kan donduran telefon

Listenin devamında Reynmen, Sinan Oğan, Şeyda Erdoğan, Betül Mardin, Evrim Ağacı gibi isimler bulunuyor.

Babala TV'nin paylaşımına göre, sosyal medyada gençlerin rol model aldıkları isimler arasında ayrıca Müge Anlı, Ece Üner, Elraen gibi isimler de bulunuyor. 

Gençlerin rol model aldıkları isimlerden etkilenme derecesi ise yüzde 70 olarak belirtiliyor. Öte yandan araştırmada, gençlerin sosyal medyayı özellikle bir haberin teyidi, eğlence-mizah, güncel haber takibi ve yardım kampanyaları için takip ettiği belirtiliyor.

Araştırmada aynı zamanda gençlerin 'astroloji, toplumsal cinsiyet, yatırım tavsiyesi, sağlık, online oyunlar gibi konularda' sosyal medyadan etkilenme oranının ise yüzde 50'ler sınırında olduğu ortaya çıkartılmış.

Editör: Berfin MUTLU