İsrail ablukasındaki Gazze'den son dakika haberleri gelmeye devam ediyor... Dün ABD'nin İsrail'e 'kara harekâtını geçici süreyle askıya al' çağrısı yaptığını yazan New York Times, bugün ise Biden yönetiminin endişelerini yazdı. İsrail'in operasyona hazır olmadığını düşünen Washington, kritik bir ismi IDF'ye yardım etmesi için bölgeye gönderdi. Gazze'deki Sağlık Bakanlığı 'Hastanelerde sağlık sistemi tamamen çöktü' açıklamasında bulundu. Hizbullah'ın iki numaralı isminden ise İsrail'i alarma geçiren bir mesaj geldi.

HAMAS’TAN ARAP VE MÜSLÜMAN ÜLKELERE ÇAĞRI

Tarihte bir ilk! Yapay zekâyla 15 saniyede yazılan bir yasa tasarısı oy birliğiyle kabul edildi! Tarihte bir ilk! Yapay zekâyla 15 saniyede yazılan bir yasa tasarısı oy birliğiyle kabul edildi!

Hamas, Arap ve Müslüman ülkelere seslendi. Hamas Siyasi Büro Üyesi Usame Hamdan yaptığı açıklamada, Arap ve Müslüman ülkelere, İsrail’le ilişkileri kesme ve büyükelçileri geri çekme çağrısında bulundu. Hamdan, "Arap ve İslam ülkelerine ve Birleşmiş Milletler'e, İsrail saldırganlığını durdurma konusunda ahlaki sorumluluklarını üstlenmeleri çağrısında bulunuyoruz" dedi.

İSRAİL, GAZZE ŞERİDİ’NDE YERLEŞİM YERLERİNİ HEDEF ALMAYA DEVAM EDİYOR

İsrail Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırılarında sivil yerleşim yerlerini vurmaya devam ediyor. İsrail, Nuseyrat Mülteci Kampı’ndaki Abu Dalal Ticaret Merkezi'nin bitişiğindeki bir binayı vurdu. İsrail’in vurduğu bina yerle bir olurken, binada bulunan çok sayıda Filistinli hayatını kaybetti. Sivil savunma ekipleri ve çevredekiler, binanın enkazında arama-kurtarma çalışmaları yaparken, yaralılar çevredeki hastanelere kaldırıldı. Saldırıda Abu Dalal Ticaret Merkezi'nde de büyük çaplı hasar meydana geldi.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında 7 Ekim’den bu yana 5 bin 791 kişi hayatını kaybetti, 2 bin 360’ı çocuk 16 bin 297 kişi de yaralandı.

BM UYARDI: YARDIM FAALİYETLERİ DURMA NOKTASINA GELDİ

Birleşmiş Milletler (BM) Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) Gazze Şeridi'ndeki yardım faaliyetlerinin durma noktasına gelmesi uyarısında bulundu.

UNRWA'nin İletişim Direktörü Juliette Touma, BBC'ye verdiği demeçte, "eğer acilen yakıt almazsak yarın (Çarşamba) gece itibarıyla, Gazze Şeridi'ndeki yardım faaliyetlerimizi durdurmak zorunda kalacağız" dedi.

"Yakıta ihtiyacımız var, acilen yakıta ihtiyacımız var" diye sözlerini sürdüren Touma, operasyonlarının durmasının Gazze'deki insanlar üzerinde yıkıcı bir etkisi olacağını belirti.

"Durursak tüm bu insanlar halihazırda olduklarından daha da çaresiz duruma düşecek" dedi.

NETANYAHU HAMAS'I YOK ETME SÖZÜ VERDİ

İsrail Başbakanı Netanyahu bir kez daha Hamas'ı yok etme sözü verdi ve savaşın uzun sürebileceği konusunda vatandaşlarını uyardı

HİZBULLAH'TAN İSRAİL'İ ALARMA GEÇİREN MESAJ

Hiizbullah'ın iki numarasından İsrail'i alarma geçiren bir açıklamada geldi. Gazze'deki sivil ölümlerinden ABD ve Avrupa'nın da sorumlu olduğunu belirten Naim Kassam, Hizbullah'ın Gazze savunmasının kalbinde yer aldığını ve Gazze'de, Batı Şeria'da, Lübnan'da ve tüm bölgede İsrail'le mücadele edeceğinin altını çizdi. Kassam, Twitter üzerinden yayınladığı mesajında 'savaşta bize ihtiyaç duyulursa parmağımız tetiktedir' ifadesine yer verdi.

İSRAİL'DEN QR KODLU BROŞÜR

İsrail ordusu esirlerle ilgili bilgi verene ödül çağrısı yapan yüzlerce broşürü havadan Gazze'ye attı. Söz konusu broşürde 'Eğer çocuklarınız için daha iyi bir gelecek istiyorsanız, bize bir iyilik yapın ve esir alınan rehinelerin yerlerini söyleyin' ifadelerine yer verildi. Broşürde İsrail ordusuna nasıl ulaşacaklarına ilişkin QR koda da yer verildi.

İSRAİL ORDUSUNDAN PEŞ PEŞE AÇIKLAMALAR

İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Herzi Halevi, İsrail'in Gazze'ye yönelik ölümcül hava saldırılarını durdurma niyetinde olmadığını söyledi. Halevi yaptığı açıklamada, 'Hamas'ı tamamen parçalanmış bir duruma getirmek istiyoruz. Güneydeki kara operasyonlarına iyi hazırlandık' ifadelerine yer verdi.

İsrail askeri sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari ise ordunun savaşın bir sonraki aşaması için 'hazır ve kararlı' olduğunu ve siyasi talimat beklediğini söyledi.

Ancak İsrail'in ne kadar sürede tam kapsamlı bir işgal başlatabileceği belli değil. Yabancı hükümetler çatışmanın tüm Ortadoğu'ya yayılabileceği endişesini dile getirdi. Lübnan-İsrail sınırında halihazırda çatışmalar yaşanıyor.