İsrail ordusundan ise ilk kez kara operasyonu dışındaki seçeneklere ilişkin açıklama geldi.  İsrail ordu sözcülüğü, "Kara operasyonundan bahsediliyor ama sonraki aşama başka bir şey de olabilir" açıklamasını yaptı. Ayrıca "Gazze'de insani ateşkesin olmadığı" da belirtildi.

'GEÇİCİ ATEŞKES' İDDİALARINA YALANLAMA

Abluka altındaki Gazze Şeridi’nde İsrail ile Hamas arasında geçici ateşkes sağlandığı yönündeki haberler yalanlandı. Mısırlı iki güvenlik kaynağı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Mısır, İsrail ve ABD'nin Refah Sınır Kapısı'nın yeniden açılmasıyla aynı zamana denk gelecek şekilde güney Gazze'de ateşkesin başlaması konusunda anlaştığını öne sürmüştü. İsrail, yabancıların dışarı çıkmasına izin vermek için Gazze'de insani ateşkes yapıldığı iddiasını reddetti. Hamas da Refah Sınır Kapısı'nın açılacağına ilişkin Mısır'ın herhangi bir şekilde kendileriyle iletişime geçmediğini açıkladı.

Bolu’nun en acı günü Bolu’nun en acı günü

KARA HAREKATI ERTELENDİ Mİ?

ABD merkezli New York Times gazetesine konuşan İsrailli üst düzey üç yetkili, Gazze Şeridi'ne yönelik kara harekatının bölgedeki olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelendiğini öne sürdü.

BM GÜVELİK KONSEYİ, RUSYA'NIN GAZZE'DE 'İNSANİ ATEŞKES' ÖNEREN TASARISINI REDDETTİ

Öte yandan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Rusya tarafından önerilen ve Gazze'de "insani ateşkes" çağrısı yapan karar tasarısını reddetti. Rusya'nın sunduğu tasarı, "sivillere yönelik tüm şiddet eylemlerini, tüm düşmanlıkları ve her türlü sivil ölümlerini kınamayı" öngörüyordu.