GAZZE'DEKİ ÇOCUKLAR AİLELERİNDEN KOPARILDI"

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki saldırıları sonucunda 17 bin çocuğun ailelerinden ayrıldığını ya da refakatsiz kaldığını belirtiyor. Gazze Şeridi'nde devam eden çatışmaların 119 gündür sürdüğüne dikkat çeken UNICEF'in Filistin'deki İletişim Direktörü Jonathan Crickx, güvenlik ve insani koşulların zorluğu nedeniyle bu sayının tahmin olduğunu ifade etti. Crickx, Gazze'den döndüğü bir basın toplantısında, "Bu savaşta aile üyelerinden birini kaybetmiş" birçok çocukla karşılaştığını ve her birinin yürek burkan bir hikayesi olduğunu paylaştı. Crickx, çocukların yaşadığı dramın istatistiklerin ötesinde gerçek hayat hikayeleri olduğunu vurguladı.

40 yaşında erkeklere taş çıkaran kadın şoför, hedefini anlattı 40 yaşında erkeklere taş çıkaran kadın şoför, hedefini anlattı

GAZZE ÇOCUKLARINA ACİL PSİKOSOSYAL DESTEĞE İHTİYAÇ: UNICEF UYARISI

Gazze'deki ailelerin yaşadığı zorluklara dikkat çeken UNICEF'in Filistin'deki İletişim Direktörü Jonathan Crickx, savaşın etkileri nedeniyle çocukların ruh sağlığının ciddi şekilde zarar gördüğünü belirtiyor. Crickx, çocukların aşırı kaygı, iştahsızlık, uykusuzluk ve patlamaların yarattığı panik gibi belirtiler gösterdiğini ifade ediyor. Gazze Şeridi'nde savaş öncesinde bile 500 binden fazla çocuğun psikososyal destek ihtiyacı olduğunu vurgulayan Crickx, günümüzde ise neredeyse tüm çocukların, yani 1 milyondan fazla çocuğun bu desteğe muhtaç olduğunu tahmin ettiklerini paylaşıyor. Crickx, Gazze'deki çocukların çatışmanın tarafı olmadıklarını ancak şiddete maruz bırakılmamaları gerektiğini vurgulayarak, ateşkesin sağlanmasının bu çocuklara gereken desteği sağlamanın tek yolu olduğunu belirtiyor.

Editör: Berfin MUTLU