31 Mart'ta yapılan mahalli idareler seçim sonuçlarına ilişkin, İlçe Seçim Kurullarına itiraz saat 15.00 itibariyle sona erdi. AK Parti ve MHP yetkilileri resmi olmayan sonuçlara göre CHP'nin kazandığı Gaziosmanpaşa ve Beykoz'daki seçim sonuçlarına itiraz etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, rakiplerinin itirazlarına karşılık kendilerinin de Arnavutköy, Bahçelievler, Fatih, Pendik, Ümraniye ve Zeytinburnu'ndaki seçim sonuçlarına itiraz ettiklerini belirtti. Çelik'in yaptığı açıklama şöyle:

"Gaziosmanpaşa'da 1. 2. ve 3. Seçim Kurulları oyların yeniden sayımına karar verdi. Tabii burada 2. Seçim Kurulu'nda ret kararı çıkmışken, memur parti temsilcileriyle beraber ret kararı vermişken neden karar değişikliğine gitti? Acaba yukarıdan bir baskı mı var sorusu zihinlerde. Beykoz'da da yine oylların sayılmasına yönelik birtakım siyasi basıkların olduğuna yönelik duyumlarımız var. Biz de CHP olarak 6 ilçede itiraz gerçekleştirdik. Rakip siyasi parti Gaziosmanpaşa ve Beykoz'da itiraz etti, biz de Arnavutköy'de, Bahçelievler'de, Fatih'te, Pendik'te, Ümraniye'de ve Zeytinburnu'nda oyların yeniden sayılmasıyla ilgili bir itiraz gerçekleştirdik. Bugün Gaziosmanpaşa'da seçim kurulu oyların yeniden sayılmasına karar verdi. Ümraniye'de bizim itirazımız reddedildi, burada bir çifte standart var. Rakip siyasi partinin itiraz gerekçelerinin hepsi soyut gerekçeler. Oysa bizim itiraz ettiğimiz ilçelerde daha somut bazı hatalar var."

ÜLKÜ OCAKLARI’NDAN 23 NİSAN ÇOCUK ŞENLİĞİ ÜLKÜ OCAKLARI’NDAN 23 NİSAN ÇOCUK ŞENLİĞİ

Bu arada İlçe Seçim Kurulu Beykoz’da oyların yeniden sayılması talebini reddetti

31 Mart'ta Beykoz'daki 186 bin 911 seçmenden 154 bin 403'ü oy kullandı ve oyların 149 bin 236'sı geçerli sayıldı. İlçede seçime katılım oranı yüzde 82.61 oldu. Sonuçlara göre; CHP yüzde 45.87 oy alırken, AK Parti ise yüzde 44.91 oy oranıyla ikinci parti oldu.  

Editör: Berfin MUTLU