Annesinin terk ettiği çocuk, komşulardan yardım toplayarak elektrik ve sıcak su olmadan yaşamışFransa'da ısıtması olmayan bir dairede terk edilen 9 yaşındaki bir erkek çocuk, iki yıl boyunca komşularından yiyecek toplayarak tek başına yaşamış.

Çocuğu 2020'de kendi başının çaresine bakmaya terk eden annesi, 6 ay hapse mahkum oldu ve cezasını evinde çekecek.

Yerel meclise ait ve halka düşük fiyata kiralanan, elektriği ve sıcak suyu olmayan dairede tek başına yaşayan çocuk okula bile gitmeyi başarırken, iyi bir öğrenci olduğu için öğretmenleri hiçbir şeyden şüphelenmemişCharente Libre gazetesine göre Fransa'nın güneybatısındaki Angoulême kenti yakınlarında yer alan Nersac'taki dairede yaşayan çocuk, çoğunlukla kek ve soğuk konserve yiyeceklerle beslenirken ara sıra da komşu balkondan domates aşırıyormuş.

Gazete, soğuk suyla yıkanan çocuğun genellikle uyku tulumuna sarınarak üç battaniyenin altında uyumak zorunda kaldığını aktardı.Komşuları ona yiyecek vererek yardım ederken, 2022'de isimsiz bir ihbarla durum yetkililere bildirildi.

Yapılan soruşturmada annenin yeni erkek arkadaşıyla birlikte yaklaşık 5 kilometre uzakta yaşadığı ortaya çıktı.

Mahkemede, reşit olmayan bir çocuğu terk etme ve tehlikeye atma suçu isnat edilen 39 yaşındaki annenin zaman zaman oğlunu ziyaret ederek ona yemek götürdüğü belirtildi.Çocuğun başka bir kasabada yaşayan babasına yasal suçlama yöneltilmedi ve çocuk 11 yaşındayken yetkililerin himayesine alındı. 

Komşular endişelerini dile getirdiğinde anne, çocuğa baktığını ve işine karışmamalarını söylemiş.

Çocuk normal ve temiz göründüğü ve iyi notlar aldığı için okul alarma geçmemiş. Nersac Belediye Başkanı Barbara Couturier, çocuğun çok normal göründüğünü belirtiyor.

Yerel medyaya konuşan Couturier şöyle dedi:Gülümsüyordu, çok iyi bir öğrenciydi, her zaman temiz ve kibardı. Terk edildiğini gösteren hiçbir şey yoktu. Bu durumu tespit edebileceğini söyleyebilecek herkese hodri meydan diyorum.

Annesi mahkemeye oğlunun kendisiyle birlikte yaşadığını söyledi fakat telefon kayıtlarının analizi, kadının telefonunun dairede neredeyse hiç bulunmadığını gösterdi.

Köy ahalisinden bir kişi yerel televizyona şöyle dedi:

Aile ve onun etrafında da bir köy varken, anne çocuğu ihmal ettiğinde bu çok önemli olmazdı çünkü ailenin geri kalanı ve tüm köy çocuğa bakardı. Artık öyle değil.

Zehirlendiği belirlenen 14 köpek telef oldu Zehirlendiği belirlenen 14 köpek telef oldu
Editör: Berfin MUTLU