Kamyon sürücüsüne silahlı saldırı Kamyon sürücüsüne silahlı saldırı

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan Konya İl Teşkilatı mensupları ve basın mensuplarıyla bir araya geldiği kahvaltı programında, hayvanların “uyutularak” öldürülmesini kapsayan yasa tasarısıyla ilgili konuştu.

Cenab-ı Allah’ın verdiği bir canı ancak Cenab-ı Allah alabilir

Erbakan, yasa tasarısına tepki göstererek “Cenab-ı Allah’ın verdiği bir canı ancak, Cenab-ı Allah alabilir. O bir insan da hayvan da olsa böyledir. Biz sokak hayvanlarının uyutulmasına kesinlikle Yeniden Refah Partisi olarak karşıyız. Bu inancımıza da uygun olmayan bir davranıştır. İnsani bir davranış da değil. Bazı batı ülkelerinde bu yapılıyor olsa bile bizim onları taklit etmemiz doğru bir yaklaşım değildir” dedi.

31 Mart yerel seçimleri öncesinde sosyal medya üzerinden “Ahlak yoksa başıboş köpekler vardır. Sokaklarımızı güvenli tutacağız, çocuklarımızı yaşatacağız” mesajı içeren paylaşımlar yapan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Erbakan, Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngören teklifte sokak hayvanlarının “uyutularak” öldürüleceğinin yer aldığı tartışması üzerine “Sokaklarımızı başıboş köpeklerimizden arındırmak ancak bu hayvanlarımızı da en güzel şartlarda, en modern, gelişmiş merkezlerde yaşamlarını devam ettirmek istiyoruz” dedi.

“Hiçbir canın alınmasını onaylamıyoruz”

Erbakan ayrıca “Veterinerler ve uzmanlar gözetiminde, bu merkezlerde 24 saat internet üzerinden canlı yayınla halkımız tarafından takip edilebilmesi, izlenebilmesi, halkımızın ziyaretine her zaman için açık olması ve burada en başıboş hayvanların “uyutularak” öldürülmesi tepki gösterdi. iyi şartlarda bu hayvanların yaşatılması bizim hedefimizdir. Bununla ilgili belediyelerimiz şimdiden kollarını sıvadılar.” dedi.

Yeniden Refah Partisi olarak hiçbir canın alınmasını onaylamadıklarını aktaran Erbakan, “Bu hayvanların uyutulmasına karşıyız. Modern ve gelişmiş merkezlerde, her türlü destek sağlanarak son derece önemlidir” diye konuştu.

Yeniden Refah Partisi konuya dair ocak ayında video yayınlandı

Yeniden Refah Partisi, yaklaşık dört ay önce de sokak hayvanlarının toplanması gerektiğini söyledi. HABER MERKEZİ

Editör: Berfin MUTLU