BAKAN TUNÇ: "DÜNYAYA ÖRNEK OLAN UYAP SİSTEMİMİZ BAŞARI İLE UYGULANIYOR" BAKAN TUNÇ: "DÜNYAYA ÖRNEK OLAN UYAP SİSTEMİMİZ BAŞARI İLE UYGULANIYOR"

Sokak köpekleriyle ilgili yaşanan problemleri çözmek adına AKP'nin bir teklif hazırladığı, TBMM'de sunulacağı ve 'uyutma' maddesinin de bulunacağına dair haberler, tasarı daha sunulmadan tartışmalara yol açtı. Köpeklerin toplatılacağı, 30 gün barınakta tutulacağı, bu sürede sahiplendirme ilanı açılacağı, '30 gün sonunda sahiplenilmeyen köpekler uyutulacağına' dair ifadeler tepkilere neden oldu. Konuyla ilgili Fatih Altaylı ise konuşmasında şunları söyledi:

"Uyutma konusunu tasvip etmediğimi söylemiştim. Çünkü hakikaten kıyılmaz. Uyutulsun kardeşim diyenleri alıp götürsünler, buyurun uyutun desinler. O köpek sana melül melül bakarken onu uyutmaya kıyamazsın. Vahşidir, saldırmıştır, çocuğu parçalamıştır. Elbette o zaman başka bir şey. Orada kendi kendine duran kimseye zarar vermeyen köpeği hadi al da uyut. Ben uyutamam."

Öte yandan Yılmaz Özdil de Youtube kanalında konuyla ilgili konuştu. Barınakların durumuna dair gözlemlerini anlatan Özdil şunları söyledi:"Barınak dediğin neresi? Yolu bile zor bulunan, tabelasız, tel örgülerle çevrili yerler... Barınak deniyor ama cezaevi sıfatı bile hafif kalır. Soykırım kampıdır orası. Sağ çıkabilen olmaz. Barınaklara sağ çıkabilen köpek yok. İnanın elimde imkan olsa her vatandaşımızı bir dakikalığına bile olsa herhangi bir köpek barınağına gidip gösterebilmek isterdim. Medya geldiğinde değil ama, sıradan vatandaş olarak. Medya geldiğinde herkes pozisyon alıyor. Korku filmi gibi... 600 köpek, 1000 köpek aynı yerde kalıyor. Her cins, her boy, her yaş... Mümkün mü ya? Ne oluyor? Gücü gücü yetene oluyor. Dalaşıyorlar, kavga ediyorlar, birbirlerini parçalıyorlar. Küçüklerin hiçbir yaşama şansı yok. Yemek saatinde gidin, dehşete kapılırsınız. Makarna döküyorlar topluca veya kuru ekmek döküyorlar orta yere, 800 köpek aynı anda üşüşüyor. Toz bulutu oluyor. Korku filmi gibi... Ucundan bir lokma kapmaya çalışan ufaklıklar kocamanların saldırısına uğruyor. Canınız sıkılıyor dinlerken biliyorum, üzgünüm ama canımız sıkılsın diye anlatıyorum." HABER MERKEZİ

Editör: Berfin MUTLU