‘MAAŞLAR 5 BİN 500 LİRA İLE 20 BİN LİRA ARASINDA DEĞİŞİYOR’

Konuyla ilgili milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan Ekonomist Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı: “Öncelikle EYT’li vatandaşların maaşları en düşük 5500 TL’den başlayacak 20 bin liralara varan şekilde değişiyor. Asgari ücretli 5500 TL maaş alacak, fazla sigorta primi olanın maaşı ise daha yüksek olacak. Maaş skalası ödenen prim tutarlarına göre yükselecek.

EYT’li vatandaşlarımız mart ayında dilekçe verirlerse nisan ayında ücret alacaklar. E-Devlet'ten ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) gittiklerinde başvuru durumu söz konusu olacak. Vatandaşlar burada banka seçimi yapacaklar.

Togg T10X, sipariş rekoru kırıyor Togg T10X, sipariş rekoru kırıyor

BANKALARIN PROMOSYON ÖDEMELERİ NE KADAR?

Bunu daha önce de belirtmiştik vatandaşlar promosyon seçimi için bankalardan fiyat alıp ona göre değerlendirme yapmalılar. Bu da 5 bin ile 15 bin lira arasında bir promosyon anlamına geliyor. Promosyonlar tek sefere mahsus olarak alınan bir tutardır.

 

 ‘EYT’LİLER YÜKLÜ MİKTARDA ÜCRET ALABİLECEKLER’

Yine aynı şekilde emeklilere bayram ikramiyeleri söz konusu. 1100 lira olarak bayram ikramiyesi açıklandı. Devletimiz belki buna ilişkin yükseltme yapabilir. O yüzden EYT’liler nisan ayında bayram ikramiyesi ile birlikte yüklü miktarda ücret alabileceklerdir.

‘BAĞKUR PRİM BORÇLARI İÇİN BÜYÜK FIRSAT’

Yapılandırma ve vergi affı kanunu bugün ve yarın Genel Kurul’da görüşülecek. Bağkur ihya sorunu olanlar, yani prim borcu olanlar emekli olamıyordı. Bağkur prim borçlarını ödemek için bu büyük bir fırsat. Borç asılları kalacak, faizler silinecek böylelikle Bağkur ihya problemi ortadan kalmış oluyor.”

BORÇLANMA YAPMALARINA RAĞMEN PRİM EKSİĞİ OLANLARIN DURUMU NE OLACAK?

Borçlanma tutarlarını yaptılar ancak tamamlayamadılarsa mevcut prim borcunu çalışarak tamamlamak zorundadırlar. Bu kişiler primlerini doldurdukça emekli olabileceklerdir.”