Yapılan yasal düzenlemeyle emekli olmalarının önü açılan emeklilikte yaşa takılan (EYT) vatandaşlardan yaklaşık 1.5 milyonunun emekli olmak için başvurduğu belirtildi. Yasanın Meclis’ten geçip Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla mart ayı başından bu yana Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) müdürlüklerine başvurular sürüyor. Müdürlüklerde emeklilik başvurusu taleplerini alan personel de yoğun mesai yapıyor. Geceleri ve hafta sonları çalışan memurlar, kimi zaman SGK müdürlüklerinde sahur yaptıkları fotoğrafları sosyal medyada paylaşıyorlar.

Yasa, yaklaşık 2 milyon 250 bin EYT’linin emekli olabilmesinin önünü açmıştı. Bu kapsamda hak sahiplerinin yarıdan fazlasının mart ayında emeklilik başvurusu yaptığı belirtiliyor. Mart ayında başvuru yapanlara ilk aylıklar nisanda ödenecek. Aylıkların bankaya yatma günü, aylık tahsis numarasının son rakamına göre belirleniyor. Mart ayında emeklilik aylığı bağlanan EYT’liler, nisanda aylıklarının yanı sıra tüm emeklilere ödenen bayram ikramiyesini de almaya hak kazanacak.

Antalya’da EYT kapsamında 100 bin sigortalının emeklilik için başvuru yapmasının beklendiğini anlatan Sosyal Güvenlik İl Müdürü Beyazıt Ablay, “İl Müdürlüğü olarak 28 Mart itibarıyla 57 bin 120 civarında EYT kapsamında başvuru aldık. Antalya’da emeklilikte yaşa takılanların sayısı 100 bin civarında. Önümüzdeki süreçte de başvurular devam edecek. Aylık bağlanması için yoğun çalışma içerisindeyiz. Talepler alındıktan sonra emeklilik servisimiz fazla mesai yaparak, hafta sonu çalışarak, başvuru sahiplerinin aylıklarını bağlayıp maaşlarını almalarına olanak sağlama gayretinde” diye konuştu.

HAK KAYBI YOK

Başvuru yapanlara aylık bağlanma süreci hakkında bilgi veren Ablay, şunları söyledi: “Vatandaşlarımız talep tarihini takip eden ay başından itibaren hak kazanılmış oluyor. 3 Mart ile 31 Mart arasındaki başvuruda hak kaybı açısından fark yok. 1 Nisan itibarıyla aylık hak edilmiş olacak. Yoğunluk ve fiziki kapasitemizden kaynaklı aylıklarda sarkma olsa da sigortalımızın hak kaybı olmayacak. Birikmiş şekilde aylıklar ödenecek. Yoğunluk çok fazla. Tüm gayretimizle başvuruları alıp, aylık ödenmesi için çalışmalarımız sürüyor.”

SGK’LILARIN FAZLA MESAİ ÜCRETLERİNE ‘EYT’ ZAMMI

Emeklilikte yaşa takılan (EYT) vatandaşlarla ilgili işlemlerin hızlandırılması amacıyla SGK çalışanlarına üç ay süreyle “zamlı” fazla mesai ücreti ödenecek. EYT düzenlemesinin gündeme geldiği andan itibaren iş yoğunlukları artan SGK personelini yakından ilgilendiren düzenleme, TBMM Genel Kurulu’nda bugün görüşülecek torba yasaya önerge ile eklenerek hayata geçirilecek. Bu çerçevede SGK çalışanlarının fazla mesai ücreti üç ay boyunca saat başına 27 TL yerine yüzde 88 artırılarak 51 TL üzerinden hesaplanacak. Çalışanlar maksimum 50 saatlik mesai ücreti alabiliyorlar. Buna göre daha önce 50 saatlik mesai yapan bir çalışan bin 350 liralık fazla mesai ücreti alabiliyorken yeni düzenleme ile bu rakam 2 bin 550 liraya çıkmış olacak.