Deprem nedeniyle çalışmalarına ara veren Türkiye Büyük Millet Meclisi, mesaisine EYT düzenlemesi ile başlayacak. Meclis Genel Kurulu'nda Salı günü EYT teklifinin ele alınması planlanıyor. Peki EYT'de ilk maaş ne zaman yatar? Ekonomist Muhammet Bayram cevapladı.

EYTde son viraj İlk başvuru ne zaman yapılacak Ekonomist Muhammet Bayram cevapladı

Milletvekillerinin deprem bölgesinde olması nedeniyle ara verilen Meclis çalışmalarına 28 Şubat Salı günü devam edilecek.

Meclis Genel Kurulu'nda ilk olarak milyonlarca kişinin beklediği EYT teklifi gündeme gelecek. EYT düzenlemesi Ocak ayı sonunda AK Parti ve MHP'li milletvekillerinin imzasıyla Meclis'e sunulmuştu. Şubat ayı içinde çıkarılması planlanan yasa doğrultusunda ilk maaşların mart ayında ödenmesi öngörülüyordu. Ancak Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Meclis çalışmaları ertelendi.

İlk etapta 2 milyon 250 bin kişinin emekli olacağı düzenlemenin Meclis'ten mutabakatla çıkarılması için muhalefet partileriyle görüşülecek. Peki EYT'de ilk maaş ne zaman yatar? Ekonomist Muhammet Bayram cevapladı.

Bayram açıklamasında şu ifadeleri kullandı:  “Eğer önümüzdeki günlerde kısa süre içerisinde EYT gündeme alınırsa daha önce de bahsettiğimiz üzere başvuru teklifi verildikten bir sonraki ayda emekli maaşları alınacak.

İLK MAAŞ NE ZAMAN YATACAK?

Meclis’in 28 Şubat itibarıyla açılacağını biliyoruz. Bu aslında mart ayına kalan bir düzenleme ama Meclis’in deprem önceliği ile açılacağı için öncelik depremdir. EYT’de taslak hazırsa Genel Kurul’da görüşülebilir. Mart ayında yasalaşırsa eğer ve mart ayında dilekçe verilirse vatandaşlar nisan ayında emekli maaşlarını alabileceklerdir.

12 taksitte ödenebilecek! Matrah artırana jet ‘vergi barışı’ 12 taksitte ödenebilecek! Matrah artırana jet ‘vergi barışı’

DEPREMZEDELERE EMEKLİ AYLIĞI!

Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın ailelerine bağlanacak emekli aylığına ilişkin, yine aynı şekilde depremde işini kaybeden vatandaşların işsizlik maaşlarının uzatılmasına ilişkin, depremde işini kaybeden esnafın işlerini geri kazandırmak için bazı paketler gelecektir. Bunların öncelikle konuşulması gerektiğini düşünenlerdenim. Deprem önceliği biterse EYT konuşulabilir.

 

TOPLU ÖDEME YAPILACAK MI?

Burada EYT’li vatandaşlar emeklilik dilekçesi vermesiyle birlikte emekliliğe hak kazanacaklar. Yasalaşma geç kaldı diye toplu ödeme söz konusu olmayacaktır.”