Salı günü Meclis genel kurulunda gündeme gelen EYT düzenlemesi salıyı çarşambaya bağlayan gece kabul edildi. Şimdi sürecin sonlanması için Cumhurbaşkanı’mızın imzası ve Resmi Gazete’de yayımlanması gerekiyor. Kısa sürede bu süreç tamamlanacaktır. Resmi Gazete’de yayımlandığı gün itibarıyla EYT’liler SGK’ya emekli aylığı taleplerini iletebilecekler.

EYT’liler çok uzun süredir düzenlemenin hayata geçmesini bekliyorlar. Bu konuda sabırsızlanmaları son derece normal. Ancak şu an yalnızca Meclis genel kurulunda düzenlemenin kabul edilmesi söz konusu. Düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanınca yürürlüğe girecek. Dolayısıyla şartları sağlamış kişilerin düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanmadan istifa etmemeleri, SGK’ya olan taleplerini de düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra iletmeleri gerekiyor. Aksi taktirde hak kaybına uğramaları ya da SGK’nın taleplerini reddetmeleri ile karşılaşmaları söz konusu olacaktır.

Prim şartı devam ediyor

Kredi bakiyesi 5 milyon TL ve üzerinde olan şirketlerin döviz pozisyonları raporlanacak Kredi bakiyesi 5 milyon TL ve üzerinde olan şirketlerin döviz pozisyonları raporlanacak

EYT ile ilgili düzenlemede bütün sigortalılar için yaş şartı kaldırıldı. Diğer yandan ilk kez sigortalı olunan tarihe göre SSK’lılar için geçerli kademeli geçiş tablosundaki prim ödeme gün sayısı şartı devam ediyor. Dolayısıyla EYT’lilerin prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresi şartlarını tamamlamaları gerekiyor. Bu şartlar tamamlanmadan aylık talebinde bulunulamayacak.

Düzenleme geçici değil

EYT ile ilgili düzenleme 8.9.1999 ve öncesinde ilk kez sigortalı olmuş kişiler için yaş şartını tamamen kaldırıyor. Düzenleme geçici değil kalıcı. Yani sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısını kişi ne zaman tamamlarsa o zaman aylık talebinde bulunabilecek. 2023 ya da 2024 yılları ile sınırlı bir düzenleme söz konusu değil. Bu konuda yanlış bir algı söz konusu. Düzenleme yürürlüğe girdikten sonra kişi ilk kez sigortalı olduğu tarihe göre belirlenmiş prim ödeme gün sayısını 2026 yılında tamamlayacaksa bu tarihte aylık bağlama talebinde bulunabilecek. Aynı şekilde sigortalılık süresi ne zaman dolarsa aylık talebi o tarihte yapılabilecek.