Apartman, site, ulaşım araçları, eğlence yeri, fabrika, iş yeri, atölye... Kişilerin huzurunu, beden ve ruh sağlığını bozacak şekilde gürültü çıkarmanın cezası cep yakıyor. Yüksek sesle müzik dinlemek, televizyon izlemek, telefonla konuşmak ve benzeri durumlarda şikayet olması halinde para cezası kesiliyor.

Geçtiğimiz aylarda Resmi Gazete'de yayımlanan Çevre Kanunu Uyarınca Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliğ ile birlikte gürültünün cezası belli oldu. 2024 yılında yüzde 58 zam yapılan cezalar 7 bin TL'den başlıyor 232 bin TL'ye kadar yükseliyor. Gürültü cezaları şu şekilde:

- Standartlara aykırı biçimde gürültü ve titreşime sebep olan konutlar için ceza miktarı 7 bin 667 Türk lirası,

CHP Sözcüsü Yücel: AKP ve MHP’den devralınan belediyelerin borç yükü 100 milyar lira CHP Sözcüsü Yücel: AKP ve MHP’den devralınan belediyelerin borç yükü 100 milyar lira

- Ulaşım araçları için 23 bin 155 Türk lirası,

- İş yerleri ve atölyeler için 77 bin 372 Türk lirası,

- Fabrika, şantiye ve eğlence gürültüsü için de 232 bin 264 Türk lirası

- Verilen para cezalarına rağmen gürültü devam ediyorsa Sulh Hukuk Mahkemesine başvurarak, komşunun gürültü yapmasını yasaklatmak mümkün. Eğer bütün bu yöntemlere rağmen problem devam ederse Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 25. maddesi uyarınca bütün kat malikleri bir araya gelip gürültü yapan komşunun evini alabilir.

-haber merkezi-

Editör: Mehmet Ali Atalay