Tutulmanın en güçlü etkilerini 1 aylık süreç içinde hissederiz. Hem bireysel hayatlarımızda hem de dünya üzerinde. Ama kural olarak olarak tutulmalar 6 aylık bir periyoda etki eder. Bu 6 aylık periyotta her zaman en güçlü hali ile hissetmeyiz, azalarak devam eder. Ya da tutulma derecesi tetiklendiğinde yeniden tutulma temaları karşımıza çıkar.

Bu tutulmaya özel küçük bir not: Bu tutulma 2004 yılının ekim ayında gerçekleşen tutulma ile aynı derecede ve benzer özelliklere sahip. 2004 yılında meydana gelen olayların tıpatıp aynısını olmasını elbette beklemeyiz ama benzer bir tema karşınıza çıkarsa şaşırmayın.

Bu tutulmaya ATEŞ ÇEMBERİ TUTULMASI da deniyor. Hatta nasa bu tutulmayı incelemek için roket yollayacak. Ateş Çemberi ismiyle anılan bu güneş tutulmasının iyonosferde sudan geçen bir teknenin arkasında bıraktığı iz gibi bir iz bırakacağı tahmin ediliyor.

Şimdi tutulmanın önce bireysel sonra dünya sonra Türkiye üzerindeki etkilerine göz atalım.

BİREYSEL;
Hayatımızda denge ve uyum arayışı içinde olacağımız bir süreç başlıyor. Özellikle bu dengeyi ilişkiler, ortaklıklar, anlaşmalar, iş birlikleri içinde daha fazla arayabiliriz. Tutulma özellikle güney ay düğümü tarafında olduğundan dolayı; bazen dengeler şaşmaması için susup kendi hakkımızdan feragat edebileceğimiz koşullarla karşılaşabileceğimize işaret etmekte. Ama yapmayın, hakkınızı her şekilde her yerde koruyun ve savunun!

Yeni ilişkiler, ortaklıklar, anlaşmalar, iş birlikleri, evlilik ve iş kurmak içinde iyi bir dönemdir. Merak ettiğiniz ve size keyif veren konuların eğitimlerine, seminerlerine de katılabilirsiniz. Bir iş için, anlaşma için veya ilişki için seyahat etmenizde gerekebilir.

Mevcut ilişkilerinizi, ortaklarınızı mercek altına alıp değerlendirmek isteyebilirsiniz. Eğer bir süredir bu konularda çözemediğiniz sorunlarınız varsa belki de artık yollarınızı ayırmanızın zamanı gelmiş olabilir. Bu kararı alırken zorlanabilirsiniz.

Hukuki anlamda işleriniz varsa bu tutulma zamanı bu konu hız kazanabilir ve bu konuda ihtiyacınız olan desteği bulabilirsiniz.

Önce hayatınızı sonra da kendinizi güzelleştirmek adına adımlarda atabilirsiniz. Eğer ki moda alanında bir işe atılmayı düşünüyorsanız (Satışı olabilir, işletmesi olabilir, ticareti olabilir, eğitimi olabilir) tutulma bu konuları da destekleyici bir şekilde çalışacaktır. Ya da sanata olan eğiliminiz artabilir, yetenekleriniz ortaya çıkabilir veya var olan yeteneklerinizi daha çok parlatabileceğiniz alanlarla karşılaşabilirsiniz.

Çevrenizden kişiler sizler için çöpçatanlık yapabilir veya siz arkadaşlarınızı özel anlamda bir şeyler olması birileri tanıştırabilirsiniz.
Sağlık açısından ise bel bölgesi ve böbreklere dikkat edilmesinde fayda vardır.

DÜNYA ÜZERİNDE;

Terazi burcu dünya astrolojisine göre; dış ilişkileri, savaş ve barışları, barış anlaşmalarını, dost-düşman ilişkileri, boşanmalar, evlilikler, hakimler, savcılar, adalet gibi temalara işaret eder.
Merkür ise; iletişim, anlaşma, ifade, seyahatler, eğitim, yolculuklar, taşımacılık, sınavlar, medyayı temsil etmektedir.

Tutulma ile birlikte; moda ve sanat alanında önemli gelişmeler meydana gelebilir. Giyilebilir, farklı tasarımları olan dijital kıyafetler tanıtılabilir.
Ülkeler arası barış ve iş birliği görüşmelerinin, konuşmalarının artabileceği zamanlardır. Ya da ticari anlaşmaların yapılabileceği zamanlar. Çok önemli ticari birlikteliklerin ilk adımları bu tutulma ile atılabilir. Bu dönem tüm diplomatik ilişkilerin önem kazanacağı bir dönem

Davalarda verilen kararların da halk tarafından sorgulanabileceği bir tutulma.

Bu dönem veri güvenliği, bilgi güvenliği açıkları, siber saldırılar meydana gelebilir. Bu saldırılar banka, tekstil, mücevher, kuyumcu gibi yerlere olabilir.
İşçi sınıfının hakları, hak arayışları bu dönem ön plana çıkabilir.

21 derece Terazi, Terazi burcunun 3. Dekanına işaret etmekte. 3. Dekan ise soylular- asiller arası uyuşmazlık ve anlaşmazlıklara işaret etmekte. Soylular- asillerde önemli ilişki sorunları, boşanma haberleri gündeme gelebilir veya önemli evlilikler. Kraliyet ailesinde bu konuda önemli gelişmeler olabilir.
Oyun dünyasında yeni teknolojiler, hologramlar gündeme gelebilir.

Yalnız tutulmaya Plüton’un sert bir kontağı olacak oğlak burcundaki. Kontrol dışı büyük güçler, depremler, doğal afetler, gizli örgütler, mafyatik kişileri, yer altı örgütleri, karanlık işler, atom bombası, bombalama olayları, kimyasallar, kitlesel ölümler, suikastlar, büyük değişim ve dönüşümler, bilinçaltı, despot kişiler, ihtiras, tutku, şehvet, tamamen yok etme, yıkım, baskı, katletme, müstehcen konular, taciz, tecavüz, kara büyü, lanet, yanardağ aktiviteleri, silahlı soygunlar, yeraltı, madenler, yeraltı ile ilgili sorunlar Plüton ile temsil edilir.

Ekonomik olarak işaretler pek tatlı değil ne yazık ki. Ekonomik anlamda güçlenmek, toparlanmak adına bazen zor kararlar almak gerekebilir. İşsizlikte artış söz konusu olabilir. Üretim konusunda krizler meydana gelebilir.

Deprem, yanardağ aktiviteler gibi doğal afetler meydana gelebilir. Toplumların şiddetli değişim ve dönüşüm yaşamasına neden olacak olayların tetiklenmesi meydana gelebilir.

Bellatrix yıldızı etkin olacak bu tutulma zamanı. Bu yıldız amazon kadınları temsil eden bir yıldız. Savaşçı kadınların ön plana çıkması, güçlü kadın figürlerinin sesini duyurması, kadınların hak arayışları gündeme gelebilir.

Arneb ise; tavşanları temsil eden bir sabit yıldız. Hatta tavşanların telef olmasını anlatan bir yıldız. Bu tutulma tavşanlarla ilgili bir etkisi olacak mı yaşayıp göreceğiz.

Türkiye açısından baktığımızda ise;
Tutulma anının Ankara’ya göre çıkartılan haritasında gökyüzünde ikizler burcu yükselmekte. Ülkenin ana gündemi; eğitim, bilgi, ulaşım, medya, iletişim, ticari konular olacağına işaret etmekte. İkizler burcunun yönetici gezegeni tutulmaya eşlik edeceğinden dolayı 5. Evden; gençler, borsa, yatırımlar, diplomatlar, elçiler, elçiliklerin de gündemde olacağına işaret etmekte.

Gençlerin eğitimleri, gençlerin kullandıkları iletişim gereçleri, iletişim- dijital- teknoloji anlamında yatırımlar gündeme gelebilir. Bu dönem diplomatik ilişkiler, diplomatlarla olan iletişim dili – ilişkiler önem kazanacak. Umarım diplomatik bir krize neden olan bir durum meydana gelmez. Yine sanatçılar, yazarların ön planda olacağı hatta ürettikleri ile belki de ödüller alacağı bir tutulma olabilir. Ülkemiz açısından sanatsal konularda üretken bir dönem olabilir. Ama diğer yandan sanatın, sanatçının, yazarların da eleştiriler alabileceği, tepki çekeceği bir tutulma olabilir.

Eğitim konularında, sınav sistemleri, eğitim sistemlerinde yeni bir yapılanmaya da gidilebilir bu tutulma zamanında. Ya da vergiler, banka işlemleri, borsa işlemleri ile ilgili yeni yapılanmalar, kurallar, yeni düzenlemeler yapılabilir.

Hakimler ve savcılarla ilgili yeni düzenlemeler olabilir. Görev değişiklikleri veya hakim/savcı olabilmekle ilgili eğitimi ilgilendiren yeni ihtiyaçlar gündeme gelebilir.

Moto kuryeyi ezip öldüren Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu Türkiye'den ayrıldı Moto kuryeyi ezip öldüren Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu Türkiye'den ayrıldı

KAYNAK: DİNÇER GÜNER