İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile ortak çalışma sonucu, deprem bölgelerinde "yıkık", "acil yıktırılacak" ve "ağır hasarlı" yapılardaki eşyaların tahliyelerine yönelik esaslar belirlendi.

Konuyla ilgili detayları anlatan CNN Türk Muhabiri Gülşen Coşkun şu ifadeleri kullandı: "Eşyanın tahliyesi hangi durumlarda yapılabilir? 'Eşya nasıl tahliye edilmeli?' bu çok önemli. Olası bir depremde, artçıda bile bina ağır hasarlıysa çökme ihtimali var. Bu olası riskleri ortadan kaldırmak için uyarılar yapılıyor.

İstanbul depremine uyarı! İstanbul Otogarı'nın demirleri göründü İstanbul depremine uyarı! İstanbul Otogarı'nın demirleri göründü

Peki hangi binadan nasıl eşya tahliye edilir ve kimlere eşya yardımı olması gerekiyor? Yıkık ve acil yıktırılacak binalara kesinlikle girmek yasak. Bu binalara giriş izni yok bu kişilere eşya yardımı olacak. Detayları henüz netleşmedi ama ilerleyen dönemlerde binasına girişi yasak olan eşyasını tahliye edemeyenler için eşya yardımı olacak. Valilik ve kaymakamlıklara başvurulması bekleniyor. Bu kişilere bir eşya yardımı olacak.

 

"CAN GÜVENLİĞİ İÇİN BU UYARILARA UYMAK ÇOK ÖNEMLİ"

Tahliyeler nasıl olmalı? Uzman raporuna dikkat edilecek. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın uzman raporlarına göre hareket edilecek. Bunun için belirli süre dilimleri de belirlendi. Uzman raporunda 30 dk kontrollü giriş izni verildiyse bu binaya sadece bazı kıymetli evraklar alınabilecek. Bunların başında pasaport geliyor. Çok kısa sürede evden alınabilecek eşyalara izin veriliyor.

2 saatlik izin raporu çıktıysa o binaya giriş izni çıksa bile o iki saat içerisinde 4 kişi binaya girebilecek. Yapıya sabitlenmiş eşyalar alınamayacak sabitlenmemiş eşyalar alınabilecek. Diyelim ki izin çıktı bu durumda mutfak dolabı, kapı pencere, duvara sabitlenmiş eşyalar hiçbir şekilde çıkarılamayacak. Yerinden sökülmesine izin verilmeyecek. Titreşim yayabileceği ve binanın çökme riski olduğu için izin verilmiyor. Elektrik aksamı, mutfak dolabı, kalorifer peteği gibi eşyaların çıkarılması yasak.

Bu doğrultuda hareket edilecek. Kaymakamlık ve valiliklerin koordinasyonunda gerçekleştirilecek. Can güvenliği için bu uyarılara uymak çok önemli. Uzman raporlarına göre eşya tahliyesi yapılması can güvenliği açısından önemli."