2014-2018 yılları arasında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kemal Demir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu'nda müdürlük yapan Prof. Dr. Yeşim Bakar, iddiaya göre hastanenin lenf ödem ünitesinde tedavi gören hastalardan, Lenf Ödem Derneği'ne bağış adı altında para topladı. Bakar'ın ayrıca, Almanya’da bulunan Foeldi Collage adına Türkiye’de düzenlenen fizyoterapi kurslarını rektörlükten izin almadan düzenlediği ve yüksekokuldaki yemekhane ile diğer demirbaşların ücretsiz şekilde kullanılmasına sebep olarak üniversiteyi maddi zarara uğrattığı, düzenlenen bu kurslarda herhangi bir görevlendirmesi bulunmadığı halde çevirmenlik ve yardımcı kurs eğitmenliği yaptığı, kursiyerlerden toplanan bin 200 Euro eğitim ücretinin kişisel banka hesabına yatırılmasını sağladığı iddia edildi. Yeşim Bakar hakkında ‘Görevi Kötüye Kullanmak’ suçlamasıyla 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Şu anda İzmir Bakırçay Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı olarak görev yapan Prof. Dr. Yeşim Bakar, 2019 yılında Bolu Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen ‘Görevi kötüye kullanmak’ suçundan dosyanın Danıştay 1. Dairesi'ne gönderilmesinin ardından daire görevsizlik kararı vererek dosyayı Bolu 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Bakırçay'ın Bolu 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden yargılanmasına karar verildi. Bolu 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nden konuyla ilgili talep ettiği bilgi yazısına cevap verildi. Üniversitenin gönderdiği bilgi yazısında Yeşim Bakar’ın Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesini 71 bin lira zarara uğrattığı belirtildi.

‘SUÇ İŞLEME KASTIM YOKTUR’

Bolu 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya tutuksuz sanık Prof. Dr. Yeşim Bakar, İzmir Adliyesi'nden görüntülü katıldı. Bakar, “Ben üniversiteyi zarara uğratmadım. Kamu zararını da kabul etmiyorum. Zararı da gidermek istemiyorum. BAİBÜ’ye bağışlanan cihaz demirbaş listesinde olmasına rağmen, bağış olarak gösterilmemiştir. Suç işleme kastım yoktur.” dedi.

‘REKTÖR ADAYI OLDUĞUM İÇİN YENİDEN DOSYAMI GÜNDEME TAŞIDILAR’

Yeşim Bakar,  “Üzerime atılı olan bu suçların hiçbirini kabul etmiyorum. Görev yaptığım o dönemde BAİBÜ Rektörü Hayri Coşkun’un sözlü bilgisi dahilindeydi. Ancak benim başarılarımı çekemediler, daha doğrusu akademik çekememezlikler yüzünden hakkımda dava açılmıştır. Hakkımda rektör Coşkun tarafından iki defa kınama cezası verildi. Bunun ikisini de iptal ettirdim. Şimdi üçüncüsünü vermeye çalışıyorlar nedeni ise şu an görev yaptığım İzmir Bakırçay Üniversitesi Mustafa Berktaş ile BAİBÜ’nün şu anki Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı dünürler. Bana husumet besliyorlar. Ben şu an da görev yaptığım üniversitede rektör adayı olduğum için yeniden dosyamı gündeme taşıdılar.” ifadelerini kullandı.

SUÇ MAKİNESİ KASA HIRSIZLARI YAKAYI ELE VERDİ! SUÇ MAKİNESİ KASA HIRSIZLARI YAKAYI ELE VERDİ!

6 AY 7 GÜN HAPİS

Bakar'ın savunmasının ardından mahkeme heyeti, dosya hakkındaki kararı açıkladı. Mahkeme Bakar'ın, üniversiteyi 71 bin TL zarara uğrattığı gerekçesiyle görevi kötüye kullanmak suçundan 6 ay 7 gün hapis ve 100 gün görev yapmama cezası verirken, diğer suçlamalarda yeterli delil bulunmadığı yönünde karar vererek duruşmayı sonlandırdı.