İstanbul Bahçeşehir'de Eros adlı kediyi tekmeleyerek öldüren İbrahim Keloğlan hakkında yeni karar açıklandı. Küçükçekmece 16. Asliye Ceza Mahkemesi, sanığın 3 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasını karar verdi. Ancak iyi hal indirimi uyguladı, ceza 2 yıl 6 ay hapse çevrildi. Mahkeme ayrıca savcının tutuklama istemine uymadı, sanık hakkında yurtdışı çıkış yasağı koydu. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç,  davaya ilişkin olarak, "Verilen ceza, Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında bugüne kadarki en yüksek cezadır." açıklamasını yaptı. 

Duruşmada yaşananlar: "Bu hakim, HAGB vererek katili serbest bırakan hakim!"

Avukat İlke Acar, dava öncesini sosyal medya hesabından, "Duruşma salonuna alınmayan onlarca hayvansever duruşmanın olduğu koridorda izdiham oluşturdu. Polis ekiplerinin geniş güvenlik önlemleri almasına rağmen mahkeme salonunun kapısının yumruklarla zorlanmasının ardından duruşma büyük salona alındı. Uzun tartışmalar sonucu bir kısım daha meslektaşımızı alabildik. Ankara’dan, İzmir’den, Eskişehir’den sırf bu duruşma için gelen meslektaşlarımız kapıda kaldı. Salonun yarısı boş. Bu arada belirtmek isterim ki bu hakim, HAGB vererek katili serbest bırakan hakim!" diye anlattı.Avukat Acar duruşmadan notları aktardı:

Dicle Nehri’nde sualtı görüntüleme cihazı ile ceset arandı Dicle Nehri’nde sualtı görüntüleme cihazı ile ceset arandı

Savcı bütün kurum, siyasi parti ve derneklerin katılma talebinin reddedilmesi yönünde mütalaa verdi. Mahkeme hakimi suçtan zarar görmediğimiz gerekçesiyle tüm kurum ve siyasi partilerin talebini reddetti.

"Bir anlık öfke ile yaptım, duruşmamdan sonra barınaklara bağışta bulundum, bana terapi gibi geldi"

İbrahim Keloğlan, “Ben bir suç makinesi değilim. Bir anlık öfke ile yaptım. 8 Şubat’taki duruşmadan sonra köylere giderek kedi maması dağıttım, barınaklara bağışta bulundum, bana terapi gibi geldi.”

(Duruşma salonunda herkes kan parası herhalde diyerek tepki gösterdi.)

Benim görüntülerimi yayanlar halkı kin ve düşmanlığa sevk ettiler"

Keloğlan, “Benim görüntülerimi yayanlar halkı kin ve düşmanlığa sevk ettiler. Ben öyle bir insan değilim" dedi.

"Benim de kedim var"

İbrahim Keloğlan’ın avukatı, “Sosyal medyada tek yönlü bakılıyor. Ben de bir kedi sahibiyim, müvekkilim halk nezdinde zaten cezasını çekmiştir” dedi. Keloğlan, “Benim de kedim var, görüntüleri sunmuştuk” dedi. Hâkim, “Flash disk sunacaktınız, bana ulaşmadı” diye yanıt verdiMüşteki vekilleri, “Sanığın hayvan sahibi olduğu bilgisine itibar etmemeliyiz. Kamuoyu dosyayı takip etmektedir. Sanık videonun 5 dakikadan kısa olduğunu söylüyor; video 6 dakikayı kapsamaktadır. En üst sınırdan ceza almasını talep ediyoruz” beyanında bulundu.

Editör: Berfin MUTLU