Akreditasyon süreci, arama kurtarma alanında yürütülen çalışmalar ve ilimizde gerçekleştirilen faaliyetler hakkında Valimiz Sayın Erkan Kılıç’a bilgiler veren Bolu Arama Kurtarma Ekibi (BAKE) Başkanı Burhan Turan, 12 saat sürecek olan hafif seviye akreditasyon incelemelerinde Bolu Acil Afet Arama ve Kurtarma Derneği üyelerinin, sahaya intikal, saha kurulumu ve müdahale çalışmalarını yürüteceklerini belirtti.

İlimizde İHH, Bolu Adalet Teşkilatı Arama ve Kurtarma Derneği (ATAK), Bolu MEB AKUB Derneği ve Köroğlu Arama Kurtarma (KARAKURT) Derneğinin ardından ilimizde akredite olacak 5. dernek olan Bolu Acil Afet Arama ve Kurtarma Derneği (BAKE) üyeleriyle bir araya gelen Valimiz Sayın Erkan Kılıç, akreditasyon incelemelerinde başarı gösteren ekip üyelerini tebrik etti; çalışmalarında başarılar diledi.

Deprem, sel, yangın gibi felaketlerin hayatın gerçeği olduğunu belirten Valimiz Sayın Erkan Kılıç, “Tüm doğal afetlere karşı her zaman hazırlıklı olmalıyız. Doğal felaketlere uğrayan vatandaşlarımıza yardım eli uzatmak ve vatandaşlarımızın hayatını kurtarmak çok önemli bir vazifedir. Valilik olarak hem Bakanlığımızla hem de kurumlarımızla bağlantılı olarak gerekli çalışmaları yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Bolu’nun coğrafi konumu itibarıyla ilimizde arama kurtarma ekiplerinin artırılması ve bu ekiplerin AFAD ile akredite edilmesi büyük önem arz ediyor. Arama kurtarma ekiplerimize özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyor, deprem başta olmak üzere tüm doğal afetlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyorum. Allah vatandaşlarımızı tüm felaketlerden korusun.” dedi.

MUDURNU’DA BÜYÜK YANGIN MUDURNU’DA BÜYÜK YANGIN

İlimizde akredite olan 5 Arama Kurtarma Derneğinin ekipleri AFAD ve ilgili kurumlarla birlikte koordineli olarak acil durum ve afetlere ilişkin Türkiye Afet Müdahale Planı Kapsamında yapılacak çalışmalara katılacaklar, kurumsal müdahale kapasitesini arttırmak ve geliştirmek için uygulama ve tatbikatlar dâhil olmak üzere gerekli çalışmaları yapacaklar, toplumun afetlere karşı bilinçlendirilmesine yönelik eğitim çalışmalarına katılacaklar, arama ve kurtarma çalışmalarına da destek verecekler. Haber Merkezi

Editör: Berfin MUTLU