Cumhur İttifakı çatısı altında baraj sorunu olmadan seçime girmeye hazırlanan Büyük Birlik Partisi, çalışmalarını hızlandırdı. Bolu’dan da vekil çıkarma hedefi koyan partinin Bolu milletvekili adayı Doç. Dr. Emin Serin, bir açıklama yaparak neden aday olduğuna dair paylaşımlarda bulundu.

Bolu'nun Türkiye'nin stratejik öneme sahip illerinden biri olduğunu vurgulayan Serin, ilin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde doğru bir şekilde temsil edilmesinin önemini vurguladı. Milli birlik ve beraberliği öncelikli hedefler arasında sayan Doç. Dr. Serin, ülkesini seven, çalışkan ve aynı hedefleri paylaşan herkese çağrıda bulundu.

Büyük Birlik Partisi Bolu Milletvekili Adayı Doç. Dr. Emin Serin’in açıklaması şöyle:

“Kıymetli hemşehrilerim;

28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde ASİL Bolu halkını temsil etmek üzere VEKİLadayınız olarak karşınızdayım. Ülkeme hizmet etmek için bu göreve talip olduğumu duyurmaktan dolayı gururluyum, heyecanlıyım.

Ülkemizin stratejik öneme haiz illerinden birisi olan Bolu ilimizin Türkiye Büyük Millet Meclisinde temsil ediliş üslubunu çok önemli görmekteyim. Yerel yönetimler, Mülki İdareler ve merkezi yönetim arasındaki sinerjiyi, ilimizin ulusal ve uluslararası kamuoyundaki algısını yükseltmek için karşınızdayım.

Ülkesini seven, çalışkan, milli birlik ve beraberliğimizi önceleyen tüm vatandaşlarımızı yanımda olmaya, birliğe, beraberliğe ve heyecanıma ortak olmaya davet ediyorum.

Saygılarımla.”

Doç. Dr. Emin Serin kimdir?

1991 yılında Kuleli Askeri Lisesinden, 1995 yılında Kara Harp Okulundan mezun oldu. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yaptığı görevlerin yanı sıra, 2005 yılında Bosna Hersek’te EUFOR teşkilatında, 2009 yılında da Kosova’da KFOR teşkilatında görevlerde bulundu.

Yüksek Lisans eğitimini “Dericilik Sektöründeki Kalite Yönetim Süreçleri” ni incelediği tez çalışması ile bitirdi. Doktora eğitimini Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bursu ile yürüttüğü “Balkan Ülkelerindeki Türk Dış Yatırımlarını Etkileyen Faktörler” üzerine hazırladığı tez ile tamamladı. 2018 yılında “Yönetim ve Strateji” alanında Doçent oldu.  Türkiye’de ve birçok ülkede akademik etkinliklere katıldı, bilimsel makaleler yayınlattı, Avrupa Birliği-Erasmus programları kapsamında Portekiz ve Fransa’da incelemeler yaptı. Asıl araştırma alanı olan Balkan ülkelerinde yürüttüğü projelerin yanı sıra; Kafkaslar, Ortadoğu ve Afrika bölgelerindeki sektörel ve bölgesel araştırmalara da paydaşlık yaptı.

Kosova Kadın Girişimciler Derneğinin 2013, 2015 ve 2018 yıllarında düzenlediği “Girişimcilik ve Stratejik Proje Döngüsü Yönetimi” çalıştaylarına koordinatörlük yaptı. Kosova’da 2018-2019 yılları arasında Kosova Cumhuriyeti Kültür Gençlik ve Spordan Sorumlu Ulusal Koordinatörlük kurumunun danışmanlığını üstlendi. Aynı dönemde T.C. Maliye Bakanlığı (Hazine Müsteşarlığı) Avrupa Birliği-Sivil Toplum Destek Projeleri Değerlendirme Kurulu Üyesi oldu.

TÜRKİYE’NİN YÜZÜNCÜ YILINDA 100 ÇINAR AĞACI DAĞITTILAR TÜRKİYE’NİN YÜZÜNCÜ YILINDA 100 ÇINAR AĞACI DAĞITTILAR

2001-2007 yılları arasında Gerede Garnizon Komutanı ve Askerlik Şubesi Başkanı olarak görev yaptı. Bolu’da birçok sosyal projeye imza attı. Özellikle ev hanımları başta olmak üzere birçok kişiye ekonomik katkı sağlayan “Atık Deri Projesi” ve “Deri Halı Projesi” nin fikir babası idi. Sabancı Vakfı tarafından desteklenen bu proje, “Fark Yaratanlar” programı ile tüm dünyaya tanıtıldı. 2012 yılında kurulan Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun ilk yönetici ve akademisyenlerinden birisi olarak 2012 yılında tekrar Bolu’ya döndü. Bu esnada yaptığı akademik girişimler neticesinde açtırdığı eğitim programları ile Bolu ve ilçelerinden birçok kişinin yüksek lisans eğitimi almasını sağladı. Görevinden ayrılırken dönemin Belediye Başkanı tarafından yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı sembolik “Şehir Anahtarı” takdim edilerek, “Fahri Hemşehri” ilan edildi. Bunun yanı sıra; Bosna Hersek ve Kosova’daki uluslararası görevlerinden dolayı EUFOR ve KFOR hizmet madalyalarına sahiptir.

Doç.Dr.Emin SERİN, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Bosna Hersek İş Konseyi üyesidir. Ayrıca; Uluslararası Akademik Eğitim ve Sağlık Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeliği, Balkan Ekonomik ve Kültürel İşbirliği Derneği (BEKİD) Yönetim Kurulu Başkanlığı, Uluslararası Eğitim ve Araştırma EnstitüsüKurucuMüdürlüğü, Uluslararası Teknolojik, Ekonomik, Kültürel İlişkiler Birliği (USTEK) Proje Koordinatörlüğü, Kadın Politikaları Araştırma ve Uygulama Derneği (KAPAUD) Koordinatörlüğünün yanı sıra ulusal ve uluslararası birçok kuruluşta üye, danışman veya koordinatörlük görevlerinde bulunmaktadır. Bolu ve ilçelerinde faaliyet gösteren birçok dernek, vakıf ve kuruluşun bünyesinde de görev ve üyelikleri mevcuttur.

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde Büyük Birlik Partisi’nin Gerede Belediye Başkanı adayı olarak katıldı. Aldığı % 32 oy ile partisinin o seçim bölgesindeki ikinci parti olmasını sağladı. 18 Ekim 2020 tarihinde yapılan Büyük Birlik Partisi 11. Olağan Kurultayında Yüksek Danışma Kurulu üyeliğine seçildi. 2021-2022 yılları arasında Türk Dünyasından sorumlu Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu.

Balkan ülkeleri, Kafkaslar, Ortadoğu ve Avrupa Birliği ülkeleri ile olan çalışmaların yanı sıra Türk Dünyası bölgesel araştırmalarına devam etmekte, çeşitli üniversitelerdeki akademik faaliyetlerini sürdürmekte, ulusal ve uluslararası proje çalışmalarını yürütmektedir. Serin, evli ve 3 çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.

HABER: Havva AKÇA