Emekli maaşları ve ek zam için 9 Ekim’de gözler Kabine toplantısı sonrasında yapılacak açıklamalardaydı. Toplantının sona ermesinin ardından kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan emeklileri yakından ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Erdoğan, emeklilere bir kereye mahsus olmak üzere 5 bin lira ödeme yapacaklarını açıkladı. Peki, bu ödemenin detayları neler?

EMEKLİYE 5 BİN LİRA NE ZAMAN VERİLECEK?

Emeklilerin yaşadığı sıkıntıları çok iyi bildiğini, gerekli talimatları verdiğini hatırlatan Erdoğan, emeklileri rahatlatacak yeni bir karar aldıklarını söyledi. Erdoğan, "Emeklilerimize bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira ödeme yapmayı kararlaştırdık. Bütçemize toplam maliyeti 61 milyar lirayı geçen bu ödemeler, kasım ayının ilk yarısı itibarıyla emeklilerimizin hesabına yatırılmış olacak." dedi. Buna göre 1-15 Kasım 2023 tarihleri arasında ödemelerin gerçekleştirileceği söylenebilir.

Memur ve emeklinin maaşına ocakta ne kadar zam yapılacak? Memur ve emeklinin maaşına ocakta ne kadar zam yapılacak?

EMEKLİYE 5000 TL KİMLERE VERİLECEK, ŞARTLARI NELER?

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasının devamında kasım ayının ilk yarısı itibariyle hesaplara yatırılacak olan 5 bin liralık tutardan fiilen çalışmaya devam edenlerin yararlanamayacağını belirtti. Bu kapsamda fiilen çalışan emekliler 5 bin lira ödeme alamayacaklar.