Emeklilere 5 bin lira ödenmesine ilişkin düzenleme, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen konutların turizm amaçlı kiralanmasına yönelik kanun teklifine önergeyle eklendi. Komisyonda kabul edilen düzenlemeye göre; 1-31 Ekim 2023 arası çalışan emeklilere ödeme yapılamayacak. Emeklinin dul ve yetimi ise ödemeyi hissesi oranında alacak.

EKİM AYINA DİKKAT

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği 5 bin liralık emekli ikramiyesi ödemelerine ilişkin detaylar netleşti.

Konutların turizm amaçlı kiralanmasına ilişkin yasa teklifine, emeklilere 5 bin lira ödeme yapılmasına ilişkin düzenleme de eklendi. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda da kabul edilen teklife göre; ekim itibarıyla gelir veya aylık ödemesi yapılan sigortalı ve hak sahiplerine bir defaya mahsus olmak üzere, dosya bazında 5 bin lira ödenecek.

KAPSAMDAKI KİŞİLER

Bu ödeme, sürekli iş göremezlik geliri almakta olanlara gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi oranında, ölüm aylığı ve ölüm geliri dosyalarında ise hak sahiplerinin hisseleri oranında yapılacak.

1-31 Ekim 2023 arası herhangi bir tarihte, sosyal güvenlik destek primine tabi olanlar dahil, çalışması olanlar veya faaliyette bulunanlar ile yaşlılık aylığı almaktayken bu aylıkları kesilmeksizin ilgili düzenlemede sayılan iş yerlerinde çalışanlar ödeme kapsamında olmayacak.

BAĞKUR’LU DA KAPSAMDA MI?

Şirket kaydı olan, şirket ortağı olan, Bağkur’dan emekli maaşı alıp da çalışmaya devam edenler ikramiyeden yararlanamayacak. Aynı şekilde kamudan emekli olup çalışmaya devam edenler de ikramiyeden yararlanamayacak. Banka ve sigorta gibi özel sandıklardan emekli aylığı alanlara da ikramiye ödenmeyecek.

EYT’Lİ DE YARARLANACAK MI?

EYT düzenlemesinden yararlanıp, emekli olan ve çalışmaya devam etmeyenlere ikramiye ödenecek. Ancak EYT’li olup da çalışmaya devam edenler ikramiyeden yararlanamayacak.

Yine mart itibarıyla EYT’den emeklilik için başvuranlardan emekliliğe hak kazanan ancak maaşı bağlanmayanlar da bu ödemeyi alabilecek.

İKİ AYLIK ALANDA UYGULAMA NASIL OLACAK?

Birden fazla dosyadan gelir ve aylık alanlara, en fazla ödemeye imkan veren bir dosya üzerinden ödeme yapılacak. Yersiz yapıldığı anlaşılan ödemeler, ilgilinin varsa almakta olduğu gelir veya aylıklarından yüzde 25 oranında kesilerek, yoksa genel hükümlere göre geri alınacak.

DUL VE YETİM AYLIĞI ALANLARA NE KADAR YATACAK?

Dul ve yetim aylığı alanlar da ikramiye alacaklar ancak hak sahiplerinin hisseleri oranında ikramiye alınacak. Örneğin, eşinin vefatı nedeniyle yüzde 50 hisse oranında ölüm aylığı alana 2 bin 500 lira ikramiye ödenecek. Yüzde 70 hisseyle maaş alanlara ise 3 bin 500 lira yatacak. Hissesi yüzde 25 olanın hesabına 1.250 lira geçecek.

NE ZAMAN HESAPLARA GEÇİYOR?

Kasım ayının ilk yarısı itibarıyla emekli ikramiyeleri hesaplara yatırılacak.

KAÇ KİŞİYE İKRAMİYE ÖDENECEK?

SGK’nın son verilerine göre 15.5 milyon emekliye emekli aylığı ödeniyor. Ölüm aylığı alanların sayısı ise 4.1 milyon. SGK’nın verilerine göre de 1.8 milyon emekli SGDP ödeyerek çalışmaya devam ediyor. Emekli olup da çalışmaya devam etmeyenler, dul ve yetim aylığı alanlar ile birlikte 12.2 milyon kişiye 5 bin lira ikramiye yatırılacak.

VAZİFE MALULLÜĞÜ AYLIĞI ALANLARA DA ÖDENECEK Mİ?

 İkramiyeden vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, sürekli iş göremezlik geliri ile şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar da yararlanacak.