TBMM, bazı uluslararası anlaşmaların onaylanması süreciyle başlattığı yeni yasama dönemini, önümüzdeki haftadan itibaren önemli kanuni düzenlemelerle sürdürecek.AK Parti, ilk olarak Orta Vadeli Program’daki (OVP) ihtiyaç duyulan yapısal düzenlemeleri içeren torba yasayı tamamlamak üzere çalışırken, emekli maaşlarında artışa yönelik henüz bir adım atılması beklenmiyor. Alınacak karara göre, emekli düzenlemesinin aralık ayında yapılabileceğine işaret ediliyor.

ARALIK BEKLENİR Mİ?

31 Mart yerel seçim takvimi Resmi Gazete'de yayınlandı 31 Mart yerel seçim takvimi Resmi Gazete'de yayınlandı

AK Parti grubu, bu kapsamda ilk olarak Orta Vadeli Program’daki (OVP) ihtiyaç duyulan yapısal düzenlemeleri içeren torba yasayı tamamlamak üzere çalışıyor. Emekli maaşlarında artışa yönelik adımın ise hazırlanan torba yasada gündeme gelmeyebileceği belirtiliyor. Emeklilerle ilgili düzenlemenin, Cumhurbaşkanı’nın vereceği kararın ardından tüm partilerin mutabakatıyla Genel Kurul’da görüşülen herhangi bir teklife eklenebileceği değerlendiriliyor. AK Parti kurmayları 6 Şubat depremlerinin ardından yaşanan mali sıkıntıya işaret ederken, deprem bölgesinin yeniden ayağa kaldırılması için ciddi bir bütçe ihtiyacına işaret ediyor. Bu nedenle emekli düzenlemesinin aralık ayına kalabileceği ifade ediliyor.

AK Parti, önümüzdeki günlerde Meclis gündemine “günlük kiralık evler” yasa teklifini de getirecek. Buna göre, evini 6 aya kadar kiralamak isteyen ev sahipleri için Borçlar Kanunu’nda ayrı bir statü tanımı yapılacak. Evini kiraya vermek isteyen konut sahipleri Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan ruhsat almak zorunda olacak; kurallara uymayanlara 1 milyon liraya yakın para cezası verilebilecek. Yeni düzenlemeyle sektör açısından ortaya çıkan “denetim dışılığın” ve “güvenlik açığı” sorununun çözülmesi hedefleniyor.

Milliyet'ten Ayşegül Kahvecioğlu'nun haberine göre; Yeni dönemin en önemli yasal düzenlemelerinden biri de 6 Şubat depremlerinden sonra gündeme gelen ve özel olarak İstanbul’u depreme hazırlıklı hale getirmek için üzerinde çalışılan deprem yasası teklifi olacak. Dün itibarıyla imzaya açılan teklifte deprem illerinde rezerv alanlar oluşturulması, sıvılaşma riski bulunan ya da fay hatlarının geçtiği yerlere imar izni yasağı getirilmesi ve kentsel dönüşüm çalışmalarının yürütülmesine ilişkin detaylar yer alacak. Yapı denetimi, yerel ve merkezi yönetimlerin sorumlulukları da yeni yasada ayrıntılarıyla düzenlenecek.