Guayaquil kentindeki TC televizyonunu basan yüzleri maskeli ve ağır silahlı kişiler, çalışanları tehdit ederek yere yatmaya zorladı. El bombası da taşıyan saldırganların baskını sırasında stüdyoda silah sesleri duyuldu. Ardından yayın kesildi.

Polis baskından yaklaşık 30 dakika sonra televizyon stüdyosuna ulaştı.

Ekvador ulusal polisi X üzerinden yaptığı açıklamada, televizyon çalışanlarının güvenliğinin sağlandığını ve bazı şüphelilerin gözaltına alındığını duyurdu.Baskından hemen önce, çete liderleri, ülkenin kontrolünü "narko-teröristlerden" geri alacağını söyleyen Devlet Başkanı Daniel Noboa'ya savaş ilan etmişti.Emniyet Müdürü Cesar Zapata, tv çalışanlarının olay yerinden çıkarılmasının ardından özel kuvvetlerin stüdyoya girdiğini ve 13 kişiyi gözaltına aldığını açıkladı. Zapata baskının Los Tiguerones örgütü tarafından gerçekleştirilmiş olabileceğini belirtti.

Latin Amerika ülkesinde aylardır cezaevlerinde süren isyanlar ve şiddet olayları nedeniyle Devlet Başkanı Noboa hafta başında 60 gün süreyle olağanüstü hal ve geceleri sokağa çıkma yasağı ilan etmişti.

Pazartesi gününden bu yana ülkedeki şiddet olaylarında en az 10 kişinin öldürüldüğü de aktarılıyor.Ülkenin en büyük hapishanelerinden biri Guayaquil'de bulunuyor. Ülkenin en büyük uyuşturucu çetesi liderlerinden, Fito lakaplı Adolfo Macías Villamar da burada tutuluyordu ancak Pazar gününden bu yana kayıp. Los Choneros uyuşturucu çetesinin lideri, hapishanenin özel güvenlikli bir bölümünde tutuluyordu.

Televizyon stüdyosunda yaşanan baskının ardından Noboa, imzaladığı başkanlık kararnamesiyle "silahlı çatışma durumu" ilan etti ve Reuters'a göre 22 suç örgütünü terör örgütleri listesine ekledi.

Guayaquil Üniversitesi de ülke çapındaki kamusal şiddet olaylarından ötürü tüm akademik ve idari faaliyetlerini askıya aldığını duyurdu.

Olağanüstü hal ilan edilmesinden bu yana en az yedi polisin çete üyelerince kaçırıldığı belirtiliyor.

Bolu’da Sokak satıcısı yakayı ele verdi Bolu’da Sokak satıcısı yakayı ele verdi

Ülkenin birçok yerinde patlamalar olduğu da aktarılıyor.Aralarında bir çete liderinin de bulunduğu 40 kadar mahkum da Salı günü Riobamba kentindeki cezaevinden kaçtı.

Ülke son yıllarda uyuşturucu çetelerinin başını çektiği ciddi bir güvenlik sorunu yaşıyor.

Ekvador'da cezaevlerinde çeteler arasında yaşanan kavga ve çatışmalarda, 2021'den bu yana 400'den fazla tutuklunun hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

Kasım ayında devlet başkanı seçilen Daniel Noboa, ülkedeki güvenlik sorununu çözme vaadinde bulunmuştu.

Ağustos ayında da, yolsuzluk ve çetelere karşı seçim kampanyası yürüten başkan adayı Fernando Villavicencio, bir mitingde düzenlenen suikastle hayatını kaybetmişti.

Peru sınıra asker gönderiyorEkvador'da şiddet olaylarının boyut değiştirmesinin ardından komşu ülke Peru'nun İçişleri Bakanı sınıra ek polis kuvveti göndereceğini açıkladı.

Tv baskını olayının yaşandığı Guayaquil, Ekvador'un en büyük kenti ve liman kenti olmasından ötürü uyuşturucu kaçakçılığının merkezi.

Ülkedeki hapishaneler de, devletin kontrolü yitirmiş olması nedeniyle, çetelerin yeni üye toplama ve güç kazanma merkezleri haline gelmiş durumda.

Üç aydır ülkeyi yöneten Noboa, uyuşturucu çetelerini alt etmek için "Phoenix (Anka Kuşu) Planı" açıklamıştı. Plan yeni bir istihbarat birimi kurulmasını, güvenlik güçlerine yeni silahlar kazandırmayı, yeni yüksek güvenlikli hapishaneler inşa edilmesini ve limanlardaki güvenliğin yeniden tesis edilmesini hedefliyor.Çetelerle mücadelenin ülkeye yaklaşık 800 milyon dolara mal olması bekleniyor. ABD Ekvador ordusuna 200 milyon dolarlık yeni silah sağlama sözü verdi.

Editör: Berfin MUTLU