Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) 24 Mayıs 2024 tarihli '2024 yılı kanun çalışmaları sunumu' metninde yeni vergi paketine dair dikkat çeken öneri ve tahminler yer aldı.

Hükümetin yakın zamanda TBMM'ye göndermesi beklenen yeni vergi paketine dair sunumda, mevcut durumda 150 TL olan yurt dışı çıkış harcının, 3 bin TL'ye yükseltilmesi önerildi.

Sunumda "önerilen düzenleme" ara başlığı altında "Yurt dışına çıkış yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından çıkış başına alınan harç tutarının 3.000 TL olarak belirlenmesi, harcın her yıl yeniden değerleme oranında artırılmasının sağlanması ve Cumhurbaşkanına verilen yetkinin buna göre düzenlemesi önerilmektedir" denildi.Önerinin "etki analizi" bölümünde ise 2023 yılında 8 milyon 743 bin 760 kişinin yurt dışına harç ödeyerek çıkış yapmış olduğu hatırlatılarak "2024 yılında da aynı sayıda kişinin yurt dışına harç ödeyerek çıkış yapacağı varsayımı ile 6 aylık gelir etkisinin 12,5 milyar TL olacağı hesaplanmaktadır" denildi.

Ekonomist Barış Esen: Önemli olan her yıl artış önerisi

Ekonomist Barış Esen, yurt dışı çıkış harcının 3 bin TL yapılmasına yönelik önerinin eski olduğunu asıl yeni olan gelişmenin her yıl yeniden değerleme oranında artış yapılması olduğunu açıkladı.

Barış Esen'in açıklaması şu şekilde:

Bakan Şimşek: Türk Lirası’na güven artıyor Bakan Şimşek: Türk Lirası’na güven artıyor

Yurt dışı çıkış harcının 3 bin TL olması önerisi ile ilgili çalışma eski, yeni değil.. Son durumda 1500 TL üzerinde duruluyor.. Ama asıl önemli olan taslakta yer alan yurt dışı çıkış harcına her yıl yeniden değerleme oranında artış önerisi..

Vergi Uzmanı Ozan Bingöl: Havuzdaki kocaman delikleri tıkamadan, havuz dolmaz!

Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, yurt dışı çıkış harcı tutarının 3 bin TL'ye çıkarılması önerisinin ülkeyi Kuzey Kore'ye çevireceğini belirterek, beklenen gelir hedefinin ise 12,5 milyar lira olduğunu açıkladı. Bu sene ödenecek faiz oranının 1 trilyon 254 milyar lira olduğunu belirten Bingöl, faize ödenecek miktarın bu uygulamadan elde edilecek gelirden 100 kat daha fazla olduğunu söyleyerek uygulamaya tepki gösterdi.

Ozan Bingöl'ün açıklaması:

Yurt dışına çıkış harcı için yeni tutarın 3.000 TL olması ve her yıl “yeniden değerleme oranında” artırılması öneriliyormuş. Ülkeyi Kuzey Kore’ye çevirecek bu öneride yapılan abuk sabuk etki analizi ile beklenen gelir hedefi ise 12,5 milyar liraymış! Oysa bu yıl sadece faize ödeyeceğimiz tutar bunun 100 katı yani 1 trilyon 254 milyar liradır.

Beyler, havuzdaki kocaman delikleri tıkamadan, vatandaşı canından bezdirecek vergi artışlarıyla Hazine havuzu dolmaz. İşin kötüsü, yanlışı yapan başkası, ceremesini çeken başkası.
Atatürk ülkeyi demir ağlarla örüp seyahat imkanı sağlarken, birileri ülkeyi vergi ağlarıyla dünyadan soyutlamaya çalışıyor…

Ekonomist Oğuz Demir: Şimdi sinekten yağ çıkarma peşine düştüler

İBB Meclis Üyesi & Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Ekonomist Oğuz Demir, yapılacak uygulamayı, "Şimdi sinekten yağ çıkarma peşine düştüler. Bürokrasilerini de kendilerine benzettiler." sözleriyle eleştirdi.

Oğuz Demir'in açıklaması:

"3.000 TL olacağı iddiası da var.

20 yılda var olan her şeyi perişan ettiler, şimdi sinekten yağ çıkarma peşine düştüler. Bürokrasilerini de kendilerine benzettiler.

Koca ülkenin devletini 12,5 milyar TL tahsilat için bunları yapmaya mecbur ettiler.

Böyle açgözlülük, beceriksizlik bir daha görülmez.."

Kaynak: HABER MERKEZİ