Gerede’de olası orman yangınlarına karşı eğitim tatbikatı düzenlendi. Eğitim tatbikatına Bölge Müdür Yardımcısı Halis Belen, Koruma Şube Müdürü Osman Koru, Gerede Orman İşletme Müdürü Vasfi Cem Bulut, şube mühendisleri, işletme müdür yardımcıları, işletme şefleri, orman muhafaza memurları, yangın işçileri ve orman yangınları gönüllüsü vatandaşlar katıldı.

Tatbikatın açılış konuşmasını yapan Bölge Müdür Yardımcısı Halis Belen, yangın sezonu öncesi yapılan yangın eğitimlerinin, bilgilerin tazelenmesi için gerekli olduğunu, orman yangınlarına zamanında ve bilinçli müdahalenin önemli olduğunu ifade ederek personele yönelik yapılan bu eğitimlerin verimli ve başarılı geçmesini diledi.

Eğitimin birinci aşamasında Orman Mühendisi Bayram Cankut tarafından yangın, çıkış nedenleri, ilk müdahale yöntemleri ile iş güvenliği konusunda bilgiler verildi. Daha sonra arazide arazözlerin su kaynağından su alması, arazözün yangın mahalline giderek yangını söndürmesi, hortumların serilmesi ve toplanması, arazöz aparatlarının tanıtımı ve kullandırılması, iş güvenliği ile ilgili kişisel koruyucu donanım malzemelerinin tanıtılması ve kullandırılması, köpük kullanımı gibi konular uygulamalı olarak anlatıldı.

Yangınlara karşı dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgili vatandaşlara uyarıda bulunan yetkililer özellikle anız, piknik ve çoban ateşi yakmamaları, sigaralarını seyahat halindeyken dışarı atmamalarını istedi.

KURBAN KESİMİ ÖN KAYIT SÜRECİ BAŞLIYOR KURBAN KESİMİ ÖN KAYIT SÜRECİ BAŞLIYOR

HABER: İlhan DURAK