İstanbul’da düzenlenen Filistin mitingi sonrasında “Kelime-i Tevhid Bayrağı” taşıyan kişiye yumruk üniversite öğrencisi Ege Akersoy tutuklanmıştı. 17 gün tutuklu kalan Akersoy hakkında “Halkı Kin ve Düşmanlığa Alanen Tahrik Etme, Basit Tıbbi Müdahale İle Giderilebilecek Şekilde Kasten Yaralama Suçlarından” 1 yıl 4 aydan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Akersoy tahliye edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianameye göre; Galata Köprüsünde 1 Ocak günü düzenlenen “Şehitlere rahmet, Filistin’e destek, İsrail’e lanet” mitingine katılan 49 yaşındaki İsmail Aydemir mitingden sonra elindeki “Kelime-i Tevhid Bayrağı” ile yürüyordu. Karşısından gelen Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencisi 2a yaşındaki Ege Akersoy ile elindeki bayrak nedeniyle tartıştılar. Ardından Akersoy, Aydemir’e yumruk attı.

BANA ‘SEN BİR ARAP SEVİCİSİN’ DEDİ”

Aydemir olaya ilişkin şikayetçi olurken emniyet ifadesinde şunları söyledi: “Saat 11:15 sıralarında mitingden ayrıldım. Yeşil renkli üzerinde beyaz Arapça harfler ile bildiğim kadarıyla 'La ilahe İllallah Muhammeden Resullullah' yazan bayrak ile yürürken önceden tanımadığım Ege Akersoy karşıma çıktı. Bana 'Burası Türkiye sen ne biçim bir Türk vatandaşısın, sen tam bir Arap sevicisin' dedi ve bir anda burnuma yumruk attı. Ben de bu etkiyle kendimi yerde buldum. Yere düştüğümde bana vurmaya devam etmedi. Vatandaşlar araya girdi.” dedi.

YAKINIMA GELİNCE KENDİMİ KORUMAK İÇİN YUMRUK ATTIM”

Şüpheli olarak gözaltına alındıktan sonra emniyette ifade veren Ege Akersoy ise,“Suudi Arabistan tarafından ülkemizin kurucu liderinin fotoğrafının mesele edilerek ülkemiz aleyhine uygulama yapılması, yaşanan terör saldırıları sonucunda 12 askerimizin şehit edilmesinden sonra bir Türk vatandaşının Türk Bayrağı taşımasını beklerdim. Ancak karşımdan gelen yeşil üzeri Arapça yazılı bayrak taşıyan şahsı görünce 'Sen Türk vatandaşı değil misin? Hassas zamanlardayız' dedim. O da bana 'İstediğimi taşırım' dedi. Aramızda itişme oldu. Yakınıma doğru gelince kendimi korumak amacıyla yumruk attım. Sözlü olarak uyarmam gerekirdi. Pişmanım.”

FİLİSTİN VE ŞEHİT MİTİNGİNDEN SONRA YUMRUK ATMASI NEFRETE SÜRÜKLER”

Savcı iddianamedeki değerlendirmesinde Ege Akersoy’un eyleminin kamuoyu tarafından yakından takip edilerek tepki gösterilen Filistin'de yaşanan olaylar, şehit haberleri gibi halk arasında infial uyandıran olaylarla ilgili yapılan bir miting sonrasında gerçekleşmesinin eylemi soyut tehlike suçu olmaktan çıkarılıp somut tehlike suçu haline getirdiğini kaydetti. Ege Ekersoy’u tanımayan ve sadece miting sonrası elinde bayrak taşıması nedeniyle saldırıya maruz kalan, İsmail Aydemir’e yapılan saldırının toplumun bir kesiminden diğer kesimine karşı nefret uyandıracak mahiyette olduğuna dikkat çekti.

Olaydan sonra yapılan haberler, gösterilen tepkiler dikkate alındığında şüphelinin eyleminin kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlike oluşturduğu kabul edilmesi gerekir, dedi.

DURUŞMA 14 ŞUBAT’TA

Liseli genç arkadaşı tarafından öldürüldü! Kan donduran olayın şahidi konuştu Liseli genç arkadaşı tarafından öldürüldü! Kan donduran olayın şahidi konuştu

Savcı, Halkı Kin ve Düşmanlığa Alenen Tahrik Etme, Basit Tıbbi Müdahale İle Giderilebilecek Şekilde Kasten Yaralama” Suçlarından 1 yıl 4 aydan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi. İddianameyi kabul eden Asliye Ceza Mahkemesi 14 Şubat’a duruşma günü verirken, Ege Akersoy’un tahliyesine karar verdi.

Editör: Berfin MUTLU