Metallica'nın Türkiye'deki ilk üç konserini organize eden Ahmet San, 1999'daki konserde yaşanan PKK tehdidini anlattı. Odatv’ye konuşan dönemin Turizm Bakanı Erkan Mumcu da konser öncesi yaşanan süreci Odatv’ye doğruladı.Youtube’da ‘Sapien’ adlı kanalın konuğu olan Metallica'nın Türkiye'deki ilk üç konserini organize eden Ahmet San, 1999'daki konserde yaşanan PKK tehdidini ve ardından yaşananları aktardı. Ünlü organizatör, Metallica konserinin bilinmeyenlerini “PKK, Metallica’yı tehdit etti. ‘Gelirseniz vururuz’ dedi. İçişleri Bakanı Sadettin Tantan telefonlarımı açmadı. Özel kalemine ‘O çalgıcılara özel muamele yaptırma’ demiş.” ifadeleri ile anlattı.Ahmet San, yaşananları daha önce de "Metallica: Mahşerin Dört Atlısı" adlı kitapta, “Eski Başbakanlık müsteşarlarından Erhan Göksel aradı. O, dönemin Turizm Bakanı Erkan Mumcu'yu arayıp olanları anlattı. Mumcu işin sorumluluğunu üstlendi. Araçlar uçağa yanaştırıldı, grup konserden 20 dakika önce stada giriş yaptı" sözleri ile anlatmıştı.

DÖNEMİN TURİZM BAKANI ERKAN MUMCU ODATV’YE DOĞRULADI

Odatv’ye konuşan dönemim Turizm Bakanı Erkan Mumcu, üstünden fazla aman geçtiğini belirterek yaşanan süreci tam hatırlayamadığını söyledi.

Metallica konserinden henüz 17 gün önce göreve gelen Mumcu, PKK terör örgütü tarafından 13 Mart 1999 yılında gerçekleştirilen ‘Mavi Çarşı Katliamı’nın uluslararası arenada Türkiye’nin güvenlik itibarını zedelediğini ve birçok kültürel, sosyal etkinliğin peşi sıra iptal edildiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:“Ahmet San’ın ne anlattığını bilmiyorum ama aktardığınız kadarıyla böyle bir durumun yaşanmış olduğunu düşünüyorum. Çünkü o günlerde Öcalan’ın yakalanıp Türkiye’ye getirilmesi çok yeni bir olaydı ve PKK yandaşları tüm Avrupa’da Türkiye’nin turistler için güvenli bir yer olmayacağı propagandasını şiddet içeren eylemleri ile yürütüyorlardı. Ahmet San’ın anlattıkları büyük oranda doğrudur. Geçen zaman itibari ile detayları hatırlayamıyorum ancak bu tür etkinlikler art arda iptal ediliyordu o dönem. Biz de Türkiye’nin itibarının zarar görmemesi açısından bu tür etkinliklerde bu şekilde müdahil olmaya çalışıyorduk”

ABDULLAH ÖCALAN’IN YAKALANMASI

Sahte ilanla 1 milyon TL'lik vurgun! Sahte ilanla 1 milyon TL'lik vurgun!

Abdullah Öcalan, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın operasyonuyla 15 Şubat 1999'da yakalanarak Türkiye'ye götürülmüştü. 31 Mayıs 1999'da başlayan davasında idam cezasına çarptırılan Öcalan'ın cezası, 2002'de ölüm cezasının kaldırılmasının ardından Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından ağırlaştırılmış müebbete çevrilmişti.

Oda tv