İran'ın İsrail'in Suriye'deki konsolosluk binasına düzenlediği saldırıya karşılık cumartesi gecesi verdiği misilleme dünyanın dikkatlerini Ortadoğu'ya yöneltti.

13 yaşındaki çocuk yanlışlıkla ablasını öldürdü 13 yaşındaki çocuk yanlışlıkla ablasını öldürdü

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB'nin, İran'ın İsrail'e yönelik saldırılarını şiddetle kınadığını bildirdi.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, X hesabından yaptığı paylaşımda, "İran rejiminin İsrail'e yönelik pervasız saldırısını en güçlü ifadelerle kınıyorum. İran bir kez daha kendi arka bahçesinde kaos tohumları ekmeye niyetli olduğunu göstermiştir." değerlendirmesinde bulundu.

Fransa Dışişleri Bakanı Stephane Sejourne, "Fransa, İran'ın İsrail'e karşı başlattığı saldırıyı en sert şekilde kınıyor." ifadelerini kullandı.

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani de Tahran ve Tel Aviv Büyükelçileriyle yakın temas halinde olduğunu belirterek "Başbakan ve Savunma Bakanı'yla da konuştuk. Hükümet, her türlü senaryoyu ele almaya hazırdır." yorumunu yaptı.

Hollanda'da geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte, sosyal medya hesabından, Orta Doğu'daki durumun çok endişe verici olduğunu belirterek, “Bugün erken saatlerde Hollanda ve diğer ülkeler, İran'a İsrail'e saldırmaktan vazgeçmesi yönünde net bir mesaj gönderdi.” paylaşımında bulundu

Estonya Başbakanı Kaja Kallas, "İran'ın İsrail'e yönelik haksız saldırısını mümkün olan en güçlü ifadelerle kınıyorum. Bu, daha fazla insanın hayatını riske atan ciddi bir gelişme. En önemli öncelik bölgede gerilimin daha fazla tırmanmasını önlemek." dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı, İran'ın saldırısının ardından tırmanan gerilimden derin endişe duyduğunu açıkladı; tarafları itidalli olmaya çağırdı

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Pazar günü bakanlığın internet sitesinde yayınlanan açıklamasında, Çin'in İran'ın İsrail'e insansız hava araçları ve füzeler fırlatmasının ardından tırmanan gerilimden derin endişe duyduğunu bildirdi.

Sözcü, İran'ın saldırılarıyla ilgili bir soruya cevaben "Çin, ilgili tarafları sakin olmaya ve gerilimin daha da tırmanmasını önlemek için itidalli davranmaya çağırıyor" dedi.

Sözcü, bu gerginliğin "Gazze çatışmasının bir yansıması" olduğunu ve bu çatışmayı bastırmanın "en önemli öncelik" olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İran'ın İsrail'e yönelik insansız hava aracı ve füze saldırısıyla ilgili uluslararası toplumun yeni bir savaşı kaldıramayacağını söyledi.

Guterres, "Bölge genelinde gerilimin tırmanma tehlikesi karşısında derin bir endişe duyuyorum. Tüm tarafları, Orta Doğu'da birden fazla cephede büyük askeri çatışmalara yol açabilecek herhangi bir eylemden kaçınmak için azami itidal göstermeye çağırıyorum. Ne bölgenin ne de dünyanın yeni bir savaşı kaldıramayacağını defalarca vurguladım." dedi.

haber merkezi